A kockázatvállalási hajlandóság további erősödése nyomán gyengülhetnek a hagyományos menedékvaluták, és ebből a felzárkózó piaci fizetőeszközök húzhatnak jelentősebb hasznot, köztük a forint és a zloty, áll az egyik vezető londoni befektetési csoport friss, erősen módosított előrejelzésében, amely a jövő év második negyedére 240 forint alatti euróárfolyamot sem tart kizártnak.
A Bank of America-Merrill Lynch (BoA-ML) bankcsoport globális devizastratégiai részlegének londoni elemzői 2009 hátralévő részére "általánosságban" gyenge dollárt és japán jent jósolnak, arra a véleményükre hivatkozva, hogy elenyészőben van valamely komolyabb részvénypiaci korrekció valószínűsége.
A BoA-ML szerint a felzárkózó térségi valuták összességében jó helyzetben vannak ahhoz, hogy előnyükre használják ki a gyengébb dollárral és az erősebb kockázatvállalással jellemzett környezetet, amely most már a cég alapeseti forgatókönyve. Vannak olyan felzárkózó gazdaságok, amelyekben a helyi valuta jó eséllyel már csak mérsékelten erősödik; például a dél-afrikai rand, amely már az elmúlt hónapokban is jelentősen felértékelődött.
Közép-Európában azonban nagyobb az erősödési potenciál, mivel az itteni fizetőeszközök még mindig messze járnak a válság előtti árfolyamaiktól, és ebben a környezetben a forintnak és a zlotynak "jól kell teljesítenie", áll a BoA-ML új prognózisában. A ház meredeken felülvizsgált előrejelzésében az idei harmadik negyedévre átlagosan 264 forintos, a negyedik negyedévre 250 forintos, 2010 első negyedére 245 forintos, a jövő év második negyedévére 235 forintos euróárfolyam szerepel. Korábban a cég ugyanezekre a negyedévekre rendre 315, 299, 285 és 275 forintos eurót valószínűsített.
Az elemzéshez fűzött, táblázatba szedett árfolyam-előrejelzés szerint 2010 második felében valamelyes korrekciót várnak a Bank of America-Merrill Lynch londoni devizastratégái, átlagosan 250, illetve 255 forintos euróval számolva a harmadik és a negyedik negyedévben. Ám ezek a prognózisok is erősebbek az eddigieknél, amelyekben 270 és 265 forintos árfolyamátlag szerepelt ugyanezekre a negyedévekre. A zloty a cég szerint 3,45-ig erősödik az euróval szemben a jövő év végére.
A BoA-ML londoni részlege a minap, egy másik átfogó elemzésében a közép-kelet-európai magánszektor devizaalapú eladósodásának kockázatait nevezte "mítosznak", mondván: jóllehet a Közép-Európában kihelyezett devizahitelek a jelenlegi válság egyik "legdivatosabb témájává" váltak, a jelenség egyes elemeit azonban a piac eleve aránytalanul eltúlozta, más kockázati elemek pedig gyakorlatilag eltűntek a térségi makrohelyzet javulásával.
Ez az elemzés "teljes félreértésnek" nevezte azt a "hiedelmet" is, hogy a térségi valuták korábbi külső értékvesztése nyomán súlyosan romlott a pénzügyi szektoron kívüli magánadósok fizetési helyzete. A cég szerint ugyanis az adott devizáknál - például az eurónál vagy a svájci franknál - lezajlott kamatcsökkentések hatása felülmúlta a helyi valuták korábban lezajlott árfolyamgyengüléseinek hatását.