3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Hétfőn is csak ígéretek hangzottak el a miniszterelnöktől a reformokat illetően, az egészségügy és az oktatás reformjának szándéka dicséretes, az időzítés viszont kicsit távolinak tűnik - olvasható a Commerzbank keddi elemzésében. A kormány tervei a szakemberek szerint nem lehetetlenek, de nagyban függnek majd a külső környezettől, az árfolyamoktól.

EUR/HUF (275,75 - 278,00): Ígéretet kaptunk, konkrétumokat nem, már ami a reformokat illeti. A tegnapi parlamenti felszólalásokban jövő tavaszra ígérte a kormány, hogy nekilát rendbe tenni a pénzfaló egészségügyet, állami-önkormányzati közlekedési cégeket, a nyugdíjfinanszírozást, közigazgatást. A szándék dicséretes, az időzítés viszont kissé távolinak tűnik, de legalább van. A konkrétumok hiánya miatt a piac alig reagált a fenti hírekre. A 3,5 százalékos éves infláció, három százalékos GDP bővülés, és a széles körű munkahelyteremtés nem tűnik lehetetlennek, de messze nem biztosított, ugyanis nagyban függ a helyzet a külföldi konjunkturális állapotoktól, árfolyamoktól, stb., amelyek nem feltétlen lesznek ideálisak jövőre. A forint valamelyest gyengült, reagálva az euróval szembeni dollár erősödgetésére, így 277 körül indul a mai kereskedési nap.

EUR/USD (1,3550 – 1,3700): Nem tesz jót az eurónak Görögország, illetve Írország versengése a 2009-es államháztartási deficit listáján. Eddig az írek vitték a pálmát a 14,4 százalékos éves hiánnyal, de a görögök beelőztek. Az Eurostat legfrissebb számításai szerint a görögök 13,6 helyett 15,4 százalékos deficitet produkáltak, és ezzel az idei görög hiánycél 7,8-ról 9,4 százalékra módosul. Az ír helyzet megoldása elvileg már célegyenesben van, pár napon belül várhatóan bejelentik a részleteket, ami meglátszik az ír CDS-felárban, amely csütörtök óta már több mint 100 pontot esett. A bizonytalanságot inkább a portugál pénzügyminiszter fokozta, miszerint egyre nő az esélye annak, hogy Portugália is EU-s mentőövre szorul. Az igazi meccs azonban az európai kormányfők mai és holnapi ülésén zajlik a májusban elfogadott és sok százmilliárd euróval kistafírozottt Europaean Financial Stability Facility helyébe lépő új pénzügyi mechanizmus kialakításáról. A német elképzelések szerint ebben a 2013-tól felálló rendszerben már a szuverén kötvények vásárlói is kivennék a részüket egy államcsőd finanszírozásából, és nem csak a gazdag befizető államok adófizetői állnák a számlát. Érthető módon ezen elképzeléseknek nem mindenki tapsol őszinte mosollyal az arcán. Ma sok fontos adatot tesznek közzé mind Európából, mind az USA-ból, de az árfolyamokat inkább a deficitgondokkal küzdő országok fejleményei fogják inkább befolyásolni.

CHF/HUF (206,00 – 208,55): Annak ellenére, hogy az euró felett gyülekeznek a sötét felhők, a frank nem erősödik akkora lendülettel, így a CHF/HUF árfolyama 207 körül maradhat.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!