A brit Royal Bank of Scotland nemrég a forint összeomlását jósolta, most új célpont után nézett: a következő hónapokban globális részvény- és hitelpiaci zuhanást várnak. A cég szerint a növekvő infláció megbénítja a világ jegybankjait, miközben az utóbbi évek globális boomja leereszt majd. A cég elemzői szerint a Standard & Poor's index mintegy 300 ponttal, 22 százalékkal zuhan majd vissza, ami kiterjed Európára és a fejlődő piacokra is. A Concorde elemzői ugyanakkor szkeptikusak az újabb világvége-hangulattal kapcsolatban.
A vállalat mai elemzésében azt jósolja, hogy júniusban jöhet még egy kis emelkedés, mielőtt az amerikai fiskális csomag rövidtávú hatásai elkopnak, az olajár késleltetett romboló hatása pedig megérkezik a piacokra.
"A globalizáció folyton azzal a kockázattal jár, hogy sarokba szorítja a bankárokat, ez a pont most érkezett el. A piacokon most a készpénz az egyetlen menedék" - nyilatkozta Bob Janjuah, az RBS hitelstratégája, aki tavaly a hitelválság kirobbanása előtt is meglepően pontos előrejelzéseket adott.
Janjuah szerint a FED és az EKB egyaránt abban a lehetetlen helyzetben lesz, hogy emberek veszítik el állásaikat, és a hitelezők nem adnak hitelt, viszont a kamatcsökkentés nem lesz járható út az olaj-, és élelmiszerárak miatt elszabaduló infláció miatt. Az alacsonyabb inflációhoz egy lényegesen alacsonyabb globális növekedésre lesz szükség, amely majd az olaj árát is letöri.
A Concorde elemzői figyelmeztetnek arra, hogy nemrég a Royal Bank of Scotland volt az, amely 260-as árfolyamnál 290 forintos eurót jósolt, a sáveltörlést pedig úgy kommentálta, hogy legalább könnyebben tud gyengülni a forint.