Több mint 2 százalékot veszített értékéből a forint hétfő délutánra, de még így is jobban járt, mint a lengyel zloty, mely majdnem kétszer ennyit bukott. A magyar deviza mindenkori mélypontját érte el az euróval szemben 304,50 felett, míg a lengyel valuta legutóbb négy és fél éve, az uniós csatlakozás előtt volt ilyen gyenge.
Délután 303,41 forintot kellett adni egy euróért, miután a magyar deviza kicsit visszakapaszkodott történelmi mélypontjáról. A délutáni 304,50 forintnál többet még sosem adtak egy euróért a piacon. A dollár árfolyama a nap második felében 237,90 forint közelében volt, míg a svájci frankért több mint 204 forintot adtak a befektetők.
A forint még a fenti gyengüléssel együtt is viszonylag jól tartja magát a hét első napján, ugyanis a zloty például már közel kétszer annyit - 4 százalékot - bukott értékéből, mint a magyar fizetőeszköz. Reggel még 4,65 alatt kicsivel kezdett a lengyel deviza, a nap második felében azonban már több mint 4,80 zlotyt kellett adni egy euróért. A cseh korona sem járt sokkal jobban: a reggeli 28,70 körüli szintről délutánra a 29-es kulcsszint fölé gyengült a deviza.
A Bloomberg adatai szerint eddig 2009-ben sem a forint a legnagyobb vesztes a régióban. A lengyel zloty ugyanis már 13,6 százalékkal értékelődött le január eleje óta, míg a mi forintunk "csak" 12,6 százalékot bukott mintegy másfél hónap alatt.
A legtöbb elemző elsősorban a forint és a zloty hétfői gyengélkedését emeli ki, ugyanis a magyar fizetőeszköz történelmi mélyponton járt, míg a lengyel deviza utoljára négy és fél éve volt ilyen olcsó. A szakemberek elsősorban a mélyülő recesszióval indokolják a régiós devizák bukását. Szerintük a forint elsősorban annak köszönhette mintegy 2,2 százalékos visszaesését, hogy reggel bejelentették: az ipari termelés 1991 óta nem látott mértékben esett vissza. A lengyel gazdaságot illetően hasonlóan rosszak a várakozások: az utóbbi 17 év legrosszabb ipari termelési adatát várják a befektetők, ezzel magyarázható a zloty 4 százalékos bukása.
Emellett persze a nemzetközi események sem kedveztek a régiós fizetőeszközöknek, hiszen világszerte pesszimista hangulatban kereskednek a tőzsdéken. Japánban reggel jelentették be, hogy a vártnál nagyobb mértékben - éves szinten 12,7 százalékkal - esett vissza a gazdaság a negyedik negyedévben. Ez rögtön negatív hangulatba fordította a világ tőzsdéit.