3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Péntek reggel tovább esett a Budapesti Értéktőzsde BUX indexe, a piacon hatalmas a pánik, egyre vadabb pletykák terjednek. Az OTP nagyon hullámzó teljesítményt nyújt, volt pluszban is, majd onnan 15 százalékos mínuszig meg sem állt. A BUX index délelőtt 7,59 százalékkal állt csütörtöki értéke alatt.

Az elmúlt napok után tovább zuhantak ma a részvényárak a Budapesti Értéktőzsdén, az OTP tegnap délutáni beszakadása után folytatódott a pánik a piacon. Most már a Mol sem úszta meg a komolyabb esést, reggel majdnem minden részvényt fel kellett függeszteni, mert 10 százaléknál többet buktak.

A BUX délelőtt 13 609 ponton állt, de rendkívül hullámzó teljesítményt mutatott. Ez az érték 9,36 százalékkal maradt el a csütörtök délutánitól, de szinte percenként változott a BUX szintje. A részvényforgalom brutálisan magas volt az első néhány órában, 24 milliárd forint cserélt gazdát a piacon.


A vezető papírok közül az OTP 10,51 százalékos esés után 3450 forinton állt, de szinte pillanatonként változott az árfolyam. Az mfor.hu percről percre követi a válságot cikkében, melyet ide kattintva elérhet. A magyar bankról tegnap délután terjedtek el olyan pletykák, hogy államosítani kell, majd ezeket a pénzügyminiszter gyorsan cáfolta is. Csányi Sándor elnök-vezérigazgató szerint csak a spekulánsok játszanak a bank bukására, akik nyomott áron akarják felvásárolni a részvényeket.

A Mol péntek reggel 12,04 százalékot zuhant, 11 000 forintba kerültek az olajrészvények a pánik közepette. A Magyar Telekom 11,03 százalékos mínusszal 645 forinton állt. Reggel közel tíz papír kereskedését kellett felfüggeszteni a BÉT-en, mivel több mint tíz százalékot buktak.

A két gyógyszerpapír is eséssel kezdett, bár a Richter az első néhány órát megúszta 2,42 százalékos bukással, így 27 900 forintot értek a cég részvényei. Az Egis 13,68 százalékkal lett olcsóbb, 10 100 forintot adtak érte.

Egyelőre jórészt pletykák uralják a piacot. Abban szinte mindenki egyetért, hogy a fundamentumok nem indokolják az OTP szakadását, valószínűleg spekulánsok által elterjesztett pletykák miatt zuhan az árfolyam. Péntek délelőtt már olyan hírek is terjedtek a piacon, hogy az egyik magyar nagybank felfüggesztette a jelzáloghitelezést, de ezt egyelőre senki nem erősítette meg.

A forint reggel 270-ig zuhant az euróval szemben, ez egy nap alatt majdnem 10 százalékos gyengülést jelentett. Délelőttre 263 környékére jött vissza a deviza, de a pletykák szerint ezt az okozta, hogy a Magyar Nemzeti Bank beavatkozott, és elkezdett forintot venni.

Az egyre valószínűbbnek tűnik, hogy az államnak valamilyen módon be kell majd avatkoznia, első lépésben a kormány engedélyezte, hogy a nyugdíjalapok korlátlan pénzt tartsanak állampapírban, így talán sikerült visszahozni a vevőket a tegnap kihalt kötvénypiacra.

Az olaj ára tovább zuhant a nemzetközi piacokon, délelőtt 82,78 dollárt ért egy hordó nyersolaj, utoljára tavaly októberben volt ilyen olcsó a nyersanyag. Az egyéves mélypont oka, hogy egyre több elemző vár globális recessziót, ez pedig csökkentheti a keresletet az olaj iránt.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!