5p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Kedden reggel tovább gyengült a forint az euróval szemben a devizapiacon, már több mint 308 forintot kellett adni egy euróért. Az utóbbi napokhoz hasonlóan ismét a régiós devizákkal együtt bukik a magyar fizetőeszköz, a lengyel zloty például megközelítette az 5-ös szintet az euróval szemben, míg a cseh korona a 30-as lélektani határhoz van egyre közelebb.

Az utóbbi napok meredek forintgyengülése folytatódott kedden reggel is: a nyitás után már több mint 308 forintot kellett adni egy euróért, ami természetesen új mélypont volt a magyar valuta történetében. A meredek esés most sem csak a forint gyengélkedésével magyarázható, hétfőhöz hasonlóan ismét eladói nyomás alatt van az egész régió. A jegybank vélhetően most sem fog közbeavatkozni, hiszen nem tud szembe menni a nemzetközi folyamatokkal, azonban a jövő hétfői kamatdöntő ülésen várhatóan nem csökken tovább a kamat.

Kedden délelőtt 306,98 forintot kellett adni egy euróért a devizapiacon, ami jelentős gyengülés az előző napi 304 körüli árfolyamhoz képest. Ráadásul nem sokkal korábban 309 felett is volt az árfolyam. A dollár ára 242,03 forint volt nem sokkal a nyitás után, míg a svájci frank 206,26 forintot ért a devizapiacon. Délelőttre kicsit erősödött a forint, tizenegy óra előtt nem sokkal 306 forint körül volt az euró jegyzése. Ezzel a magyar valuta egyre közelebb kerül ahhoz a szinthez, amikor már a szakemberek szerint tömeges méretű probléma jelentkezhet a devizahitelek törlesztése terén.

Csak lekövettük a zlotyt

"A miniszterelnök adótervei hétfőn egyáltalán nem voltak hatással a forint árfolyamára. A lengyel zloty volt a gyengülés élharcosa, mely közel négy százalékot bukott a hét első napján, majd kedden reggel is folytatta ezt a gyengülést" - vázolta fel a helyzetet kérdésünkre Buró Szilárd, az Equilor devizaelemzője. Szerinte egyértelműen a negatívra forduló nemzetközi hangulattal magyarázható a régiós devizák bukása, de ez még nem a mélypont.

Tekintse meg galériánkat a régiós devizák zuhanásáról

"Ha kiderülnek az amerikai gazdaságélénkítő csomag részletei, akkor az hozhat majd egy kis megnyugvást, akkor visszaerősödhet 300 környékére a forint. Azonban arra számítok, hogy a következő egy hónap még a piacok tesztelésével fog eltelni" - mondta el kérdésünkre a szakember. Szerinte 320 körül lehet a lélektani szint a forint számára, felette már a jegybanknak is be kell avatkoznia valamilyen módon.

Január végén az mfor.hu kérdésére szakemberek úgy vélekedtek, hogy tartósan 300 feletti euró- és 210 körüli frankárfolyam már komolyabb kockázatokkal járna a devizahitelesek számára. Buró Szilárd szerint a 320-as kulcsszint felett dőlhetnek be nagyobb számban a hitelek. "Azt érdemes kiemelni, hogy mivel havi törlesztőrészletekről van szó, ezért legközelebb csak március közepén kell majd fizetni az adósoknak, addig pedig még sok minden történhet a piacon" - tette hozzá az elemző.

Hogyan reagálhat hétfőn a jegybank?

A tavaly őszi forintgyengüléshez képest most annyiban más a helyzet, hogy nem a magyar deviza elleni spekuláció szemtanúi vagyunk, hanem a régiós folyamatok részeként bukik a forint. Októberben már 285-ös euróárfolyamnál beavatkozott a Magyar Nemzeti Bank egy 3 százalékos kamatemeléssel, most azonban nem nagyon lehetne eredményt elérni egy hasonló lépéssel, hiszen a jegybank sem mehet szembe a nemzetközi folyamatokkal. Az MNB másik eszköze az intervenció, azaz a devizatartalékok terhére vehetne forintot a piacon, de vélhetően ez is csak átmenetileg jelentene megoldást, csak lassítani lehetne vele a forint bukását. Ennek ellenére ha tartósan 300 felett marad az euró jegyzése, akkor elképzelhető, hogy beavatkozik a jegybank.

Az MNB Monetáris Tanácsa hétfőn kamatdöntő ülést tart, mely a jelenlegi helyzetben kiemelten fontos lehet. "Arra számítok, hogy megakad a kamatcsökkentés, ugyanis a mostani árfolyam mellett nagyon kockázatos lenne egy újabb vágás. Ugyanakkor kamatemelés sem valószínű, vélhetően maradni fog az irányadó ráta" - véli az Equilor elemzője. Szerinte hiába kommunikálja a jegybank, hogy nincs konkrét árfolyamcél, azért a mostani helyzetben már szem előtt kell tartania a forint gyengülését.

A forint mellett az utóbbi napokban a régió többi devizája is komoly eladói nyomás alá került. A lengyel zloty kedden reggel 4,90-ig gyengült az euró ellenében, a nyitás után pedig 4,93 zlotyt is elkértek egy euróért a befektetőktől. A cseh korona az első néhány órában a 29,40-es szintet kóstolta meg, délelőtt 29,39 koronát ért egy euró a piacon.


"Az utóbbi napokban a forint csak lekövette a régiós devizák - elsősorban a lengyel zloty - mozgását. A lengyel jegybank elnöke még hétfőn nyilatkozott úgy, hogy nem sürgetné az euró bevezetését. Ez határozottan nem tett jót a zlotynak, ennek köszönhetően indult meredek gyengülésnek a hét elején" - világított rá Buró Szilárd.

Sokak szerint hétfőn az is elősegítette az újabb gyengülést a régiós devizák piacán, hogy nagyon gyenge adatok jelentek meg az iparról, ami a recesszió további mélyülésére utal. Hazánkban hétfőn derült ki, hogy decemberben 23 százalékkal zuhant az ipar teljesítménye, ez 1991 óta a legnagyobb mértékű esés volt. Lengyelországban hasonlóan rossz adatra számítanak, a következő napokban az elmúlt 17 év legrosszabb mutatója jelenhet meg.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!