Biztosat egyelőre senki nem tud, jórészt találgatások olvashatók a nemzetközi sajtóban is azzal kapcsolatban, mi okozhatja a komoly eladási hullámot. Az elmúlt néhány óra eseményei mindenesetre rávilágítottak arra, amiről már régóta beszéltek, hogy az olaj piacán rengeteg a spekulatív tőke és csak idő kérdése volt, mikor pukkad ki a lufi.
Több mint két éve nem volt ekkora vérengzés
Néhány napja még 120 dolláron állt az olaj világpiaci ára, nyugodtnak tűnt a piac, majd nem egészen egy nap alatt több mint 10 százalékkal lett olcsóbb a nyersanyag a világ árupiacain. A zuhanás csütörtökön kezdődött, amikor estére közel 10 százalékkal esett a jegyzés, majd ezt követően péntek reggel enyhe korrekció volt tapasztalható a piacon. A kismértékű visszakapaszkodás után folytatódott a szakadás, délelőtt a Brent hordónkénti ára már csak 107,73 dollár volt, ami 2,77 százalékkal elmaradt a tegnapitól, míg a WTI ennél is nagyobb, 3,28 százalékos esést követően 96,53 dollárt ért. A csütörtökinél nagyobb esésre egyetlen kereskedési napon egyébként utoljára több mint két éve, 2009 áprilisában volt példa.
A jókora esésben szerepe lehetett annak is, hogy csütörtök este fokozatosan ütötték ki a befektetők stopjait, ilyen esetekben pedig szinte semmilyen fontos szint nincs, ami megfogja a zuhanást, hiszen a kényszerlikvidálásokkal csak még inkább nő az eladói nyomás a piacon, ami gyorsítja az árfolyam esését.
Pedig az elmúlt napokban viszonylag békésnek tűnt az olaj piaca, azonban az igazán körültekintő befektetők már láthattak apró jeleket. A hét eleje óta megállíthatatlanul zuhant az ezüst árfolyama, négy nap alatt 20 százalékkal lett olcsóbb a nemesfém (lásd: Beszakadt az ezüst ára - Soros is menekül). A hét első két kereskedési napján Osama bin Laden likvidálása, és ezzel a geopolitikai kockázatok csökkentése, valamint a Comex keddi bejelentése borzolta az ezüstpiac szereplőinek kedélyét. A legjelentősebb fémtőzsde tulajdonosa, a CME Group hétfőn közölte, hogy 14 543 dollárról 16 200 dollárra emeli az ezüst határidős kontraktusához szükséges letét összegét. A megemelt összeg miatt a spekulatív pozíciók tartása érdekében nagyobb összeget kell a befektetőknek elhelyezni, ami miatt egyes kisbefektetők pozíciójuk likvidálására kényszerülhetnek. Az elemzők már a lépés után figyelmeztettek, hogy az ezüst eladói nyomás alá kerülhet.
A zuhanás egyébként csütörtökön és pénteken is folytatódott az ezüst piacán: ma délelőtt már csak 34,625 dollárt kellett adni egy unciáért, ami tegnaphoz képest további majdnem 4,5 százalékos esést jelentett. Ismét megfigyelhető volt azonban az arany menekülőeszköz-szerepe, hiszen a másik nemesfém mindössze 0,16 százalékos mínuszban volt péntek délelőtt, így 1479,10 dollárt ért.
Kirázták a spekulánsokat
Dan Dicker olajpiaci szakértő szerint a csütörtöki és pénteki események rávilágítottak arra, mennyi spekulatív tőke volt az olaj piacán. Sokan már hónapokkal ezelőtt figyelmeztettek, hogy a nyersanyag hirtelen áremelkedése könnyen egy buborék kialakulását jelentheti, és csak idő kérdése lesz, mikor pukkad ki a lufi.
A jókora eséshez hozzájárult az is, hogy a CME Group csütörtökön látva a zuhanást kiszélesítette az olaj kereskedési sávját. Normális esetben pluszmínusz 10 százalék a sáv, azonban ezt tegnap 20-ra növelték. A cég azonban nehezen vádolható a piac befolyásolásával, mivel a szélesítés csak akkor történt meg, amikor már 9,5 százalék körüli mínuszban volt az árfolyam. Igaz, ezt követően a zárás utáni elektronikus kereskedésben további meredek zuhanás volt tapasztalható.
Az esés kiváltó okát egyelőre mindenki csak találgatja, valószínűleg nem fedezhető fel egy konkrét ok a zuhanás mögött. Egyrészt a dollár erősödése hozhatta magával a nyersanyagárak csökkenését, másrészt a legvalószínűbb forgatókönyvnek az tűnik, hogy a befektetők kicsit megijedtek az elmúlt napok gyenge amerikai makroadataitól, ez indította el az esést, mely aztán már önmagát generálta a stopok már említett kiütése miatt.
Szerdán az ADP munkaerőpiaci indexet közölték az amerikai hatóságok, a 179 ezer új áprilisi munkahely csalódást okozott a befektetőknek, majd ezt követte a csütörtök délután közölt heti munkanélküliségi adat, mely csak rontott a helyzeten. Ezek után sokan nem akarták megvárni a pénteki áprilisi munkanélküliségi adatokat, ezért még idő előtt menekülni kezdtek, ami a tapasztalt hatást váltotta ki a piacon. A nemzetközi szakemberek szerint legalábbis ez tűnik a legvalószínűbb oknak. Ezek után kíváncsian várja a piac, milyenek lesznek a magyar idő szerint fél háromkor megjelenő amerikai adatok, és merre indul utána az olaj.
Beke Károly
mfor.hu