3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Januárban a töretlen erősödés, februárban pedig egyelőre stagnálás jellemzi a magyar fizetőeszközt. Az elmúlt napokban kétszer is megpróbálta a forint áttörni a 290-es szintet az euró ellenében, sikertelenül. Az újabb erősödéshez a görög helyzet rendeződése és az IMF-megállapodás kellene, áll a Commerzbank napi piaci kommentárjából.

EUR/HUF (290,00 – 293,50): Míg a januárban szinte napról napra zsinóron húzták lefelé az EUR/HUF árfolyamát, addig a február eddig inkább a stagnálásról szól. Lassan egy hete 290-293 között imbolyog a forint. Eddig kétszer próbálkozott megkapaszkodni a 290-es szint alatt, egyelőre sikertelenül. A kivárás érthető, hiszen az aláírt IMF szerződést övező várakozás, illetve az, hogy még mutatkozik esély a görög adósságleírással kapcsolatos megegyezésre és a második 145 milliárdos mentőcsomag jóváhagyására, enyhén optimista hangulatot eredményez az EUR/HUF piacán. Ma három hónapos DKJ aukciót tart az ÁKK 45 milliárd forint értékben. Ha kitart a moderált jó hangulat, akkor a sikeres tendert követően, enyhe forinterősödés jöhet, de a 290-es szint áttörése egyelőre nincs érintőleges közelségben.  
EUR/USD (1,3060 – 1,3200): Továbbra is a dollár az egyetlen likvid mentsvár deviza. A svájci frank hasonló státusza az árfolyamküszöb esetleges eltörlése / megemelése miatt megingott, míg a japán jen esetében arra lehet számítani, hogy a Bank of Japan jen eladásokat generál a devizapiacokon, határt szabván a JPY további erősödésének. A dollár esetében is vannak kockázatok, de direkt beavatkozásra nem kell számítani a kereskedésben. A múlt pénteki munkanélküliségi számok miatt (a várhatóan dollárgyengülést előidéző esetleges) QE3 program is távolodni látszik. A zöldhasú tehát a közeljövőben magára találhat, főleg, ha nem lesz pozitív fordulat görög adósságrendezés ügyében. Merkel kancellár és Sarkozy államfő éles hangot megütve kritizálta a görög döntéshozókat, hogy álljanak végre a sarkukra, és nyeljék le a keserű pirulákat, ha nem egy drasztikus következményekkel járó, spontán, "gyeplőt a lovak közé bedobós" csődöt, hanem irányított, kontrollált, kevésbé fájdalmas csődöt szeretnének. Lucas Papademos, görög miniszterelnök előrukkolt egy újabb megszorítással, amiben többek között 15 ezer újabb közalkalmazott kapná meg a felmondólevelet, de ehhez még a kormányzó pártok egyetértése is szükséges. Amíg a piac bízik a görög megállapodásban, addig 1,31 körül navigálhat az EUR/USD árfolyama, de ha a tárgyalások zátonyra futnak, akkor bőven 1,30 alá szakadhat a kurzus. 
CHF/HUF (240,00 – 243,50): A görög helyzet megoldása tudná belátható időn belül kizökkenteni a már hetek óta 1,2050 körülre bebetonozott EUR/CHF árfolyamot, és elmozdítani a frankot a gyengülés irányába. Az is segítené persze az „euro/svájci” kurzus emelkedését, ha olyan SNB elnök kerülne megválasztásra (várhatóan még februárban), aki kiáll az árfolyamküszöb mellett. Annak ellenére, hogy a januári SNB devizatartalékok frankban kifejezett értéke 254-ről 227 milliárd CHF-re esett, nem gyengült a frank, maradt 1,2060-nál az EUR/CHF és 242 körül a CHF/HUF árfolyam.
 
mfor.hu 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!