Meglepetéssel kezdődött a mögöttünk álló hét: Varga Mihály kipakolta nyár eleji megszorító csomagját. A csomag tartalma alapján a május elején meghirdetett fokozatosan életbe lépő költségvetési kiigazítás utolsó eleme (különadók emelése – konkrétan a tranzakciós illeték, a bányajáradék és a telefonhasználati díj megemelése, EHO kivetése a betétekre) – igaz, az eredeti kommunikáció szerint ezt a túlzott-deficit eljárásból való kikerülés érdekében végső érvként szánta volna a magyar kormány.
Nos, jelenleg nem ezzel az esettel állunk szemben, vélik a Raiffeisen Bank elemzői, hiszen a brüsszeli ajánlásra Magyarország már a legutóbbi intézkedések nélkül is elhagyhatja a szamárpadnak tekintett túlzott-deficit eljárást. Ebben az értelemben túlzott óvatoskodásnak értékelhető a csomag, hacsak nincsenek a kormánynak tervei az új adóemelésekkel beszedett pénz elköltésére (illetve alternatív magyarázat lehet, ha a kormány speciális forgatókönyvre képez vele biztonsági tartalékot, mint pl. a telekom szektor különadójának elkaszálása és annak visszafizetése).
Külön érdekesség, hogy a csomag kommunikálása során a miniszter nem számszerűsítette a költségvetési hatást, illetve egyik elemét a csomagnak nem ismertette. Ez a bankokat érintő extra-adónak valamilyen formája - a sajtóban megjelent információk szerint az önkormányzati adósságátvállaláshoz kapcsolódó egyszeri 7 százalékos díj, mindazonáltal ez még nem végleges. A Raiffesen saját kalkulációi szerint a csomag 120-150 milliárd forintos hatású és így 0,4-0,5 százalékkal javíthatja a költségvetés pozícióját jövőre.
A hitelminősítő intézetek figyelmét főleg a bankokat illető külön teher érdekli, hiszen ha a fenti a formában valósul meg az felvetheti a szelektív államcsőd-esemény kérdését is - még ha formailag nem is az, de tartalmilag igen. A bank elemzői szerint két fő üzenete van a csomagnak: 1. a kormány számára alapkérdés az önálló mozgástér növelése (így a túlzott deficit eljárásból való kikerülés – a brüsszeli kontroll csökkentése), amihez a fegyelmezett költségvetési politikán vezet el az út (tehát ha lesz is választási költségvetés, az nem jár együtt az államháztartási hiány megugrásával). 2. a költségvetési egyensúly megőrzése érdekében a jövőben sem lehet kizárni újabb adók megjelenését, meglévő adó emelését.
A Varga Mihály által bejelentett intézkedések már a hét elején megtörték a részvénypiac lelkesedését, amire egy lapáttal rátett a Federal Reserve bejelentéseit követő globális piaci kiábrándulás. Ebből következően a hét mind az öt napján erőteljes csökkenés volt megfigyelhető a hazai részvénypiacon, aminek eredményeképp a BUX index letörölte a tavaszi emelkedés közel kétharmadát. A csomag legnagyobb vesztese a Magyar Telekom lett, amelynek részvényei 318-as árfolyamon új történelmi mélypontra süllyedtek. A céget elsődlegesen a telefonhasználati adó 50 százalékos megemelése terheli (melyet augusztus elsejétől fizetni kell, áthárítani viszont ilyen gyorsan biztosan nem fog tudni). A jelenlegi árfolyamszintek mellett a cég piaci kapitalizációja alig éri el a 1,5 milliárd dollárt, márpedig az túl kevés ahhoz, hogy az MSCI indexben maradhasson. Azt pedig már a Richter esetében is láthattuk tavaly, mit jelent egy magyar részvénynek az MSCI indexből kiesni (a gyógyszergyártó papírjai durván 10 százalékkal értékelődtek le az index-követők eladásai miatt). Az intézet azonban csak a nyár második felében fog dönteni erről (meg arról, hogy van-e értelme fenntartani az MSCI Hungary indexet két papírért, hiszen az Telekom kiesésével csak az OTP és a Mol maradna benne), így van még ideje korrigálni az árfolyamnak.
Mindezt nehezíti, hogy a dollár felértékelődése a papír esélyeit rontja, márpedig a Fed bejelentéseinek hatására a dollár erősödésbe kezdett. A Molt is inkább ez utóbbi húzta le a hét második felében, a Varga-csomagnak nem volt különösebb hatása annak ellenére, hogy érinti. Az olaj-árfolyam esése és a dollár erősödése azonban mélybe taszította. E kettő tendencia jelen lehet az előttünk lévő napokban is, így az olaj-papír további árcsökkenésére lehet számítani. Az OTP árfolyama a végtörlesztés idején tapasztalt ekkora heti szintű csökkenést utoljára, aminek javarészt a különadók megemelése az oka. Ez a bank rendelkezik a legnagyobb önkormányzati portfolióval, vagy a 7 százalékos különadó a bankadóhoz mérhető nagyságrendű többlet terhet jelentene. Az árfolyam kétéves trendcsatorna alja felé közelít, ez a 4300-as zónában adhat neki erős támaszt.
mfor.hu