A Bécsi Értéktőzsde vezető részvényindexe határozottan túlteljesített 2009 eddigi részében, nyár végén azonban korrekció várható, az árfolyamok csak az év vége felé térnek magukhoz, az index célértéke 2100 pont. Kelet-Közép-Európában a gazdaság 2010-ben nagyobb mértékben nő (1,7 százalékkal), mint az Európai Unió nyugat-európai országaiban (0,3 százalék).
A jelek szerint a nemzetközi szervezetek és befektetők a Kelet-Közép-Európa által elért gazdasági növekedést kockázatként értékelték, hiszen az ATX és a kelet-közép-európai részvényindex, az NTX (CEE) egyaránt 60 százalék körüli visszaesést szenvedett el 2008-ban, kétszer akkorát, mint a 30,8 százalékot zuhanó Dow Jones. Idővel azonban a piac túllépett a túlzó és téves értékeléseken, és behozta az árfolyamok terén mutatkozó különbséget. "A nyári hónapokra várható korrekciós időszak lecsengése után barátságosabb környezetre számítunk az év vége felé, amelynek első jelei már október-november környékén megjelennek" – jósolja Mostböck.
A nyereségszintek felülvizsgálatát követően a részvénypiacok általában viszonylag semleges értékeltségen állnak jelenleg. A tőkeallokáción belül a japán és a feltörekvő gazdaságok piacai a fundamentumok miatt kedvezőbb értékelést kapnak. Az Erste Group elemzői a nyereséghozamok alapján semlegesnek tartják Európát (a tízéves államkötvények hozamával összevetve), az Egyesült Államok részvénypiacai pedig még mindig alulsúlyozottak.
"A 2009 márciusa óta tartó medvepiac a stabilnak bizonyuló korrekció időszakát követően véget ért. Taktikai okokból kifolyólag akadnak jelek, amelyek korrekciót valószínűsítenek, ugyanis a részvénypiacok forgalma a nyári hónapokban hagyományosan megcsappan. Azt tanácsoljuk a befektetők számára, hogy a harmadik negyedévben ideiglenesen ismét alulsúlyozásra vegyék a nemzetközi részvényeket" – javasolja Fritz Mostböck.
A kelet-közép-európai régió gazdasága idén nagymértékben zsugorodott – csakúgy, mint az euróövezet gazdasága. Az Erste Group elemzői által követett kelet-közép-európai országok (a KKE Nyolcak) gazdasági visszaesése átlagban 3,5 százalékra várható (szemben az euróövezet 3,6 százalékos csökkenésével). A növekedés hosszú időszaka után lényegében a lanyha nemzetközi kereslet (s az ennek nyomán visszaeső export), valamint a tőkebefektetések elmaradása okozta a hirtelen jelentkezett konszolidációt.
"Kelet-Közép-Európát nem tanácsos homogén masszaként kezelni. A régió gazdasági fejlődése 2009 során a világgazdaság visszaesésével együtt változik, ennek ellenére a térség egyes országait gondosan különválasztva kell szemlélni” – folytatta Fritz Mostböck. Az Erste Group elemzői azzal számolnak, hogy a KKE Nyolcak esetében a GDP reálnövekedése 1,7 százalékot ér el 2010-ben (szemben az euróövezet által várhatóan felmutatott 0,3 százalékos értékkel).
"Most, mikor nehéz idők járnak a gazdaságra és az egyes iparágakra, azt javasoljuk a befektetőknek, hogy ismét válogassák ki a részvények legjavát” – tanácsolja Günther Artner, az Erste Group kelet-közép-európai tőkepiaci elemzői csoportjának társvezetője.