3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A legnagyobb ingatlanközvetítő hálózat szerint éves szinten 3-4 százalékos hozamot lehet elérni abban az esetben, ha a felsőoktatási intézménybe felvett gyerekünknek 3-4 szobás lakást vásárolunk. A nem használt szobákat pedig évfolyamtársaiknak kiadjuk.

A Duna House (DH) ingatlanközvetítő szerint évről-évre nagyobb azoknak a száma, akik inkább vásárolnak a nyomott árú ingatlanpiacon, amikor gyermekük egyetemre kerül. Az ilyen vásárlások befektetésnek sem rosszak, hiszen az egyetemen eltöltött 4-6 év alatt nagy esély van az árak újbóli emelkedésére, hiszen a mostani árszint az elemzők szerint esni nemigen fog tovább, sokkal inkább egy lassú, óvatos felemelkedésre lehet számítani.

Az ilyen vásárlásoknak két típusa van – magyarázza Rutai Gábor, a DH elemzési vezetője. Az egyik, ahol kifejezetten kisméretű, 1-2 fő számára használható lakást vásárolnak. Itt egyszerű a képlet, hiszen puszta befektetésről, vagyis kiadásról beszélhetünk. Izgalmasabb azonban az az eset, amelynél úgy vásárolnak lakást, hogy egyrészt a gyermek számára is élhető legyen, de rendelkezzen további, diáktársak számára is bérbe adható szobákkal. Itt már bevételről is beszélhetünk, amely (tehetős szülők esetében) vagy a fiatal tulajdonos megélhetését segíti, vagy a befektetőnek számító szülőt illeti meg.

A DH közleményében néhány példát is felvázolt. Egy 4 szobás XIV. kerületi téglaépítésű lakás átlagára például 27 millió forint. Itt a kiadó szobákat 25-30 ezer forint körül adják. De ha csak 20 ezerrel számolunk, akkor 3 szoba bérbe adásával havi 60 ezer forintos bevételre teszünk szert. Ez nagyjából 3 százalékos éves hozamnak felel meg úgy, hogy közben a saját gyerek lakhatása is biztosított.

Pécsett mások az árak, de hasonló a helyzet, ott egy ugyanilyen lakást 17 millióból meg lehet venni. Valamivel olcsóbb, 15 ezres szobánkénti bérleti díj esetén az éves hozam szintén 3 százalék körül alakul. Ha ugyanebben a helyzetben a szülők csak a vételi ár felével rendelkeznek és a másik felét Otthonteremtő Hitellel oldanák meg, akkor 10 éves futamidő esetén az első kamatperiódusban körülbelül 95 ezer forintos havi törlesztőrészlettel lehet kalkulálni, vagyis ennek nagyjából a felét kitermeli a szobakiadás.

Kisebb, 3 szobás lakás esetén lehet akár kedvezőbb is a helyzet. Egy olcsóbb, VIII. kerületi téglalakás 13,5 millió forintért vehető meg. (mfor.hu szerk: persze ha később el kell adni a lakást, akkor valószínűleg itt kell a legnagyobb kompromisszumokat megkötni, igaz a Kálin tér környékén a Károli Gáspár vonzáskörzetében még viszonylag forgalomképesek a lakások, és az elérhető bérleti díjak is versengenek a konszolidáltabb kerültek áraival.) A felesleges 2 szobát 20-20 ezerért kiadva az éves hozam megközelíti a 4 százalékot. Ha ugyanezt 6 milliós hitel felvételével 8 évre kalkuláljuk, akkor a törlesztőrészlet felét adja ki a szobakiadás.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!