4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Júniushoz képest majdnem 20 százalékkal szerettünk volna több forrást bevonni, végül ezt is sikerült túlszárnyalni, hiszen 26 százalékkal növekedett az aukciókon értékesített állampapírok összértéke. Ami pedig a hozamokat illeti, a júniusi megborulás után helyre állt a világ rendje.

Az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) júliusi aukcióin összesen 443 milliárd forint értékben kínáltak fel eladásra különböző futamidejű állampapírokat, ami a júniusi terveket 20 százalékkal haladta meg. Mondhatni, hogy szerencsére a vevők is növekvő érdeklődést tanusítottak, hiszen a benyújtott összajánlatok értéke 14 százalékkal mutatott túl a hatodik havin. A fentebbi felajánlásra 918 milliárdos volt a benyújtott ajánlatok értéke, vagyis több mint kétszeres volt a túljegyzés. Ebből az ÁKK végül a terveket 10 százalékkal meghaladó mértékben, 486,5 milliárdért fogadott be ajánlatokat, vagyis ismét 43,5 milliárddal több forrást sikerült bevonni. Az idei évet tekintve egyébként az aukciókon 389 milliárddal adott el több papírt az adósságkezelő, mint amennyit előzetesen terveztek.

Ha futamidők szerint nézzük, akkor arányaiban a legnagyobb érdeklődés, és egyben legnagyobb többletértékesítés a tervhez képest az 5 éves lejáratú változó kamatozású kötvény, illetve a 12 hónapos diszkont kincstárjegy esetében történt. Tekintve azonban, hogy előbbiből szinte irreleváns mennyiség, 5 milliárdos értékesítés volt a terv, a kincstárjegyet részletezzük inkább. A 12 hónaposakból tehát az adósságkezelő 100 milliárdot szeretett volna értékesíteni a júliusi aukciókon, melyre 253 milliárdos ajánlat érkezett és végül 125 milliárd forinttal többet adott el az ÁKK. Szintén kiemelkedő érdeklődés övezte a fix kamatozású 5 éves kötvények aukcióját is: a meghirdetett 30 milliárdra kétszeres túljegyzés mutatkozott, ami 7 milliárdos többletkibocsátáshoz vezetett.

Mindezekkel szemben a 3 évesek és a 10 évesek esetében nem voltak túl sikeresek a júliusi aukciók, hiszen mindkét esetben a tervezettnél 3-3 milliárddal kevesebbet adott el az ÁKK. A 3 éves esetében 35, a hosszabb futamidőn pedig 17 milliárd forintnyit. 

Ha a különböző futamidőkön a többletkibocsátások mértékét nézzük, akkor az látható, hogy júliusban ismét a rövidebb lejáratú állampapírok aukciói zárultak nagyobb sikerrel, szemben például a május hónappal, amikor arányaiban a legtöbbet a hosszabb futamidőkön adtuk el a tervekhez képest.

Ismét szakadtak a hozamok

Bár július utolsó napjaiban a másodpiaci hozamok több tíz bázisponttal ugrottak meg, az aukciós átlaghozamokon ennek még semmi nyoma nem volt. Az értékesített mennyiségben egyébként már megmutatkozott ez a helyzet, hiszen az utolsó, múlt heti 10 éves aukción nem is sikerült minden papírt értékesíteni, miközben előző nap emelkedett is némileg a másodpiaci jegyzés. A nem túl sikeres aukciót látva aztán a másodpiaci jegyzések is növekedésnek indultak.

Az aukciós átlaghozamokra visszatérve tehát június után ugyanis ismét csökkenő hozamokkal találkozhattunk az összesítésünk során. A legnagyobb mértékű csökkenés az 5 éves kötvényeknél volt egy hónap alatt: míg június végén 5,65 százalékon sikerült csak az értékesítés, a júliusi utolsó aukción már 4,97 százalék volt az átlaghozam. Ráadásul a 68 bázispontos csökkenésnél nagyobb az elmúlt egy évben még egyszer sem volt. A 3 évesek kötvényeknél ugyanakkor 65, a 12 hónaposoknál 48, míg a 3 hónaposoknál szerényebb, de jelentős, 31 bázispontos esés történt.

A leghosszabb futamidőn azonban a másodpiaci havi változások nem adnak okot sok bizakodásra, hiszen június és július utolsó kereskedési napja között, ahogy az a fenti táblázatban is látható, 29 bázisponttal emelkedett az árazás. Ezzel pedig újfent jócskán 6 százalék felett van a 10 éves állampapírok hozama, ami az aukciós drágulást is előrevetíti. Így elképzelhető, hogy majd az első hosszú kötvények aukcióján némileg emelkedő ár mellett sikerül értékesíteni. 

Kötvénylejárat csökkentette a külföldiek állományát

Júliusban azok után, hogy a hó közepén újabb történelmi csúcsra ugrott a külföldi befektetők állampapír állománya, egyik napról a másikra 100 milliárddal csökkent az állomány. Ennek az oka a közel 220 milliárd forint értékben lejáró 12 hónapos, illetve az 50 milliárdos 3 hónapos kincstárjegyek. A zuhanást követően azonban nem történt újabb jelentősebb emelkedés, és a hó végén 5030-5040 milliárd forintos szinten stagnál a külföldi kézben lévő papírok állománya.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!