A 30 vezető iparvállalat DJIA indexe 106 ponttal, azaz 0,70 százalékkal gyengült, és 15070 ponton zárt. Az S&P 500-as mutató 9 ponttal, vagyis 0,57 százalékkal 1627 pontra csökkent. A technológiai részvények Nasdaq Composite mutatója 21 ponttal, azaz 0,62 százalékkal esett és 3424 ponton zárt.
A befektetői aggodalmakat továbbra is elsősorban az okozza, hogy a piac bizonytalan az amerikai jegybank, a Fed mennyiségi enyhítési programjának (QE3) jövőjét illetően. A kérdésben iránymutatást adhat a Fed nyíltpiaci bizottságának jövő heti ülése.
Pénteken rontott a kereskedői hangulaton, hogy - a májusi, hatéves csúcshoz képest - romlott júniusban az amerikai fogyasztói hangulat. A Thomson Reuters és a Michigani Egyetem közös felmérése szerint a fogyasztói hangulatindex a májusi 84,5 pontról 82,7 pontra süllyedt.
Némileg elmaradt az elemzői várakozásoktól az amerikai ipari ágazat teljesítménye is. A kibocsátás májusban stagnált áprilishoz képest, elemzők 0,1 százalékos növekedést várnak.
A piac borús hangulatához járult hozzá az is, hogy a Nemzetközi Valutaalap (IMF) 3,0 százalékról 2,7 százalékra csökkentette a jövő évi amerikai növekedésre vonatkozó előrejelzését. A valutaalap egyben jelezte, hogy túlzó és rossz összetételű a szövetségi kormányzat által elfogadott kiadáscsökkentési program. Az IMF ezen túl javasolta, hogy a Fed legalább az év végéig a jelenlegi méretében tartsa fenn kötvény- és jelzáloglevél-vásárlási programjait.
MTI/mfor.hu