3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Azok számára, akik szeretik az izgalmakat, kifejezetten izgalmas lehetett a keddi amerikai tőzsdei kereskedés. Az indexek nem kis volatilitás mellett jelentősen erősödtek.

A 30 vezető iparvállalat DJIA indexe 429,69 ponttal, azaz 3,97 százalékkal 11239,54 pontra nőtt. Az S&P 500-as mutató 53,11 ponttal, 4,74 százalékkal 1172,57 pontra gyarapodott. A technológiai részvények Nasdaq Composite mutatója 124,83 ponttal, 5,29 százalékkal erősödött és 2482,52 ponton zárt.

Az indexek záró értéke alapján könnyed napot feltételezhetnénk, pedig a keddi kereskedésre sok minden elmondható, csak ez nem. Már a nyitás utáni egy óra sem volt sétagalopp, hiszen az egy százalékos plusz pillanatok alatt elolvadt és a hétfői szint környékére estek az indexek. Azután némi pihenőt követően másfél százalékos fellendülést mutattak. Az emelkedés kisebb tüskékkel a nap nagy részében kitartott, majd a Fed döntés előtt lassan olvadni kezdett. 

A Dow a kamatdöntés előtt még egy százalékos pluszban volt, majd negyed kilenckor hirtelen egy százalékos, száza pont feletti visszaesést mutatott. Szerencsére innen gyorsan felkapaszkodott a hétfői záró szintre. A nagy tűzijáték az utolsó órára, sőt inkább az utolsó néhány percre maradt. A nullából ugyanis a DJIA 4, míg a másik két irányadó index 5 százalék körüli pluszba vágtatott. Így a hétfői zuhanás tetemes hányadát sikerült ledolgozniuk.
 
A nap legfontosabb eseménye egyértelműen a Fed nyiltpiaci bizottságának ülése volt. Az amerikai jegybank monetáris tanácsa úgy döntött, legalább 2013 közepéig változatlan maradhat az irányadó ráta.

Nem volt egyetértés a Fed mai ülésén: három tag ellenezte a kamat további két évig történő alacsonyan tartását, de végül Ben Bernanke elnök hét szavazattal sikerre vezette a döntést. Három különvéleményre egyébként 1992 novembere, azaz majdnem 20 éve nem volt példa a Fed döntéshozói között. Az amerikai jegybank vezetősége az ülés után kiemelte: lefelé mutató kockázatokat látnak a gazdaságban, ezért szükséges alacsonyan tartani a kamatot. A döntéshozók kiemelték, hogy szükség esetén készek további monetáris eszközöket bevetni a gazdaság élénkítése érdekében.
 
A döntést követő csalódottságot, és zuhanást többen azzal magyarázták, hogy az elemzők egy számottevő része - a Nomura felmérése szerint minden ötödik szakember - azt prognosztizálta, hogy a Fed újabb könnyítést (QE3) jelent be, erre azonban nem került sor.
 
A nap nyertese a pénzügyi szektor volt, a Dow komponens Bank of America 17 százalékkal ugrott meg, de jelentősen emelkedett egyebek mellett JPMorgan Chase, az American Express és a Citigroup árfolyama is. Az utolsó percekben tapasztalt kitörő lelkesedés ellenére is voltak vesztesek, hiszen a Cisco és a GE papírjai is két százalék körüli veszteséggel zártak. 
 
mfor.hu 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!