Warren Buffett milliárdos szerint az USA gazdasága még jó sokáig pácban marad, legalábbis addig, amíg ki nem lábal azokból a felelőtlen kölcsönzésekből, amelyek a most tapasztalható szabadesést okozták. A világ leggazdagabb üzletemberének is voltak rossz döntései 2008-ban, de összességében még mindig nyereséges a befektetési cége.
A Buffett-féle zászlóshajó, a Berkshire Hathaway Inc., a negyedik negyedévében 117 millió amerikai dollár tiszta hasznot termelt, amely az előző év azonos időszakával összehasonlítva 96 százalékos esést jelentett, 2,95 milliárd amerikai dollár értékben. „A Berkshire a 2008-ban 4,99 milliárd dollár hasznot produkált, szemben a 2007-es 13,21 milliárd dollárnyi haszonnal“ – mondja Josef Stoulil, a Capital Partners elemzője, majd hozzáteszi: „A cég derivatív műveletekből származó kötelezettségei a múlt év negyedik negyedévében 49 százalékkal nőttek, 10 milliárdnyi dollár értékre. Jóllehet az ezekre a műveletekre megkötött szerződések a Berkshire-től egészen a 2019-ig semmiféle pénzügyi teljesítést nem kívánnak, de mindez csakis akkor van így, ha az az aktívák erőteljes esésére nem kerül sor.“
Warren Buffet szavai szerint a legnagyobb hibát az olaj- és a bányászati vállalatok részvényeinek felvásárlásakor követték el. Különösképpen a ConocoPhilips részvényeknél, ráadásul akkor, amikor az olaj- és a gázárak a maximumértékeket közelítették meg. „Az időzítés, ezeknél a részvényvásárlásoknál, majdhogynem tragikus volt“, - magyarázza Josef Stoulil, a Capital Partners elemzője és hozzáteszi: „A Berkshire a megvásárolt részvényekért 7,01 milliárd dollárt fizetett ki, amelyeknek az értéke 2008. decemberére 4,4 milliárd dollárra esett vissza“. További hiba volt két iráni bank részvényeinek a megvásárlása is, 244 millió amerikai dollár értékben, ezeknek az ára az elmúlt év végére 89 százalékkal esett vissza, 27 millió amerikai dollár értékre. Buffet ezeket a befektetéseket a tenisz-szótár szerint csak „nem kikényszerített hibák“-ként emlegeti.
A Berkshire több mint 60 vállalat részvényeit birtokolja, többek között a biztosítás, a bútor-, az ékszerkereskedelem, a közüzemi szolgáltatások, valamint a vendéglátás területéről. Portfóliójának legnagyobb hányadát a Wells Fargo & Co. és Coca-Cola részvényei képezik. Ugyanakkor, Warren Buffett a részvényár-esésekben kitűnő lehetőséget lát arra, hogy növelje részesedéseit az egyes vállalatokban. Erre a célra a társaság vagyonának magas hányadát tartja készpénzben. „2008 végéig bezárólag 24,3 milliárd dollár állt nála készpénzben, ami ugyan kevesebb a 2008 szeptemberben rendelkezésre álló 33,4 milliárd dollárnyi összegnél, de még mindig igen jelentős összeget képez ahhoz, hogy ezekből új vásárlásokat eszközöljön.“ – mondja Josef Stoulil.
Buffet a 2008. év negyedik negyedéve során a Posco (a harmadik legnagyobb ázsiai acélgyártó) és a Sanofi-Aventis SA. társaságokban növelte részesedéseit. Ezzel szemben a Johnson & Johnson, a Procter & Gamble és a ConocoPhilips társaságok részvényeitől 4,77 milliárd amerikai dollár értékben szabadult meg. „Ennek a három társaságnak a részényeladását elhamarkodottnak ítélem meg“, - magyarázza Josef Stoulil, majd hozzáteszi: „Hosszútávú stratégiai szempontból ésszerűbb lett volna ezeket a portfólióban hagyni. De érthetően ezek az eladások Buffet számára készpénzt jelentettek, amiből azután mind a Goldman Sachs, és mind a General Electric elsőbbségi részvényeit 10 százalékos kuponnal vásárolhatta meg.“
Buffett egyébként Barack Obama elnök mellett nem hivatalos tanácsadóként is működik, akinek aggodalmát fejezte ki az ingatlanbuborék következményeit illetően. Buffett szerint ezek a gazdaság minden egyes szegletében éreztetik majd hatásukat. Jóslata szerint, az elsősorban a pénzügyi szektor irányába történt állami beavatkozások és pénzügyi injekciók nyilvánvalóan kedvezőtlen utóhatásokat hívnak majd életre, beleértve az infláció jelenségét is. A hatalmas ipari termelővállalatok így egyszerre a szövetségi segítségtől kezdtek el függeni, és szerinte ezzel így járnak majd az Unió városai és államai is. Mindez legfőképpen politikai kihívást jelent ma. „Mindazonáltal Buffet a saját vállalatát és gazdálkodását tekintve optimistán néz a jövőbe“, - zárja sorait Josef Stoulil, és hozzáteszi: „az USA a múltban ennél nagyobb válságokat és problémákat is megoldott már, beleértve két háborút, és Buffett szavai szerint Amerika legjobb napjai még mindig csak előttünk állnak.“