2p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az amerikai jegybank, a Fed rossz úton halad. Miután 2008-09-ben rendkívül megijedtek, hogy deflációs spirálba kerül az USA és a világgazdaság egésze, azóta azt gondolják, hogy minden problémára a zéró kamat a megoldás, és így ők maguk generálják a problémát.

Mi is történik?

Nullán tartják a kamatokat és ezzel minden megtakarítót arra ösztönöznek, hogy vagy költse el vagy fektesse valamilyen reáleszközbe a pénzét illetve gyengíti a dollárt. Ennek hatására az eszközárak és az áruk árai emelkednek (részvények, olaj, arany, búza, kávé, szinte minden), azaz inflációs nyomás kezd kialakulni. A megugró benzinárak és élelmiszerárak miatt csökken a lakosság egyéb termékekre költhető jövedelme, csökken a kereslet, lassul a gazdaság. A lassulás veszélyére a FED további monetáris élénkítéssel és/vagy az agresszív monetáris stimulus fenntartásával válaszol, ami további inflációt generál, ami miatt megint csak lassulhat a gazdaság és továbbra is fenn kell tartani az alacsony kamatszintet...és így tovább. A FED önmaga generálja saját problémáit és ezzel a hozzáállással nem is fogja megtalálni a kiutat. A zéró kamat politikája gyengíti a dollárt és inflációt generál - ám nem csak USA-ban, hanem máshol is. Emiatt az inflációra érzékeny jegybankoknak kamatot kell emelni, amitől devizájuk tovább erősödik a dollárral szemben. Ezért erősödik az euró is a dollárral szemben, minden görög probléma ellenére is...

Egyébként ez a környezet egyelőre inkább pozitív a részvénypiacnak: a gazdaság nem gyorsul, hanem csak komótosan elbattyog, miközben pénz van bőven. Klasszikus Goldilocks Economy. Az amerikai kötvényekre pedig ez egészen pozitív is lehet: ha mindig nulla lesz a kamat, akkor miért van 3% felett a 10 éves kötvény? Lehetne ugyanúgy 1,3% mint a japán 10 éves!

MÁS:

Jó cikk van az Economistban  a görög problémáról összevetve a 80-as évek LATAM válságával. Lehet, hogy valóban az lesz, amit az Economist mond, és csak egy részleges megoldással próbálkoznak, pl. azzal, amit Uruguay csinált 2003-ban: minden állampapír futamidejét kitolta öt évvel, a névérték és a kuponok változatlansága mellett. Ez a görögök esetében csak elodázná az elkerülhetetlent, de könnyen lehet, hogy az európaiak első kísérlete valóban ilyen felemás lesz.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!