12 százalékkal zuhantak a Royal Bank of Scotland részvényei hétfőn azt követően, hogy a bank is közte van azoknak az óriásbankoknak, amelyeket az amerikai bankrendszert és jelzálogpiacot ellenőrző szerv milliárdokra készül perelni. A Federal Housing Finance Agency (FHFA) által perelni kívánt bankok voltak a hétfői kereskedési nap legnagyobb alulteljesítői, hiszen a Royal Bank of Scotland mellett a Deutsche Bank (-7,93%) a Societe Generale (-8,64%), a Barclays (-6,69%), és a HSBC (-3,81%) tulajdonosainak is fekete volt a hétfő.
A hétfői eladási hullám egyébként nem csak a bankokra korlátozódott, hiszen a német DAX index a pénteki záróértékénél 5,28 százalékkal alacsonyabban fejezte be a napot. A már említett Deutsche Bankon kívül a Commerzbank 6,79 százalékkal zuhant, de az ipari Siemens sem úszta meg 5,88 százaléknál kisebb "buktával".
Az európai tőzsdéken hétfőn tapasztalt eladási hullámot - a Wall Streeten ünnepnap miatt nincs kereskedés - több tényező is táplálta. Még pénteken derült ki, hogy felfüggesztették az IMF és a görög kormány közötti megbeszéléseket, majd kiderült, hogy a FHFA több tucat nagybankot kíván beperelni, mivel véleménye szerint azok a válság előtt nem jártak el megfelelő gondossággal a hitelek kihelyezésekor. Aztán megjelent a "nullás" augusztusi munkarerőpiaci adat a tengerentúlon és a hétvégén - fokozva a politikai bizonytalanságot is - a német kancellár koalíciójának pártjai jelentős vereséget könyvelhettek el Mecklenburg-Elő-Pomerániában.
Mindezek hatására felrobbantak a kötvénypiacok, az olasz tízéves hozama a pénteki 4,99 százalékról 5,26-ra nőtt, ami 5,3 százalékos emelkedést jelent, de nem jártak sokkal jobban a spanyolok sem, náluk 5,12-ről emelkedett 5,24 százalékig. Velük szemben 1,81 százalékra, új történelmi mélypontra esett a német kötvények hozama, ami 8,2 százalékos csökkenést jelent péntekhez képest.
Bár a DAX már említett 5,28 százalékos zuhanását nem tudták felülmúlni, de a többi vezető európai index is 4 százalékot meghaladó esést könyvelhetett el hétfőn. A francia CAC40 4,7, az angol FTSE 3,58, az olasz MIB 4,83, a spanyol IBEX 4,69, míg a svájci SSMI 4 százalékkal lett kisebb a nap végére.
A kötvény- és részvénypiaci felfordulás természetesen a devizapiacokra is kihatott, az euró 1,409-ig esett a dollárral szemben. Még ennél is nagyobb volt a visszaesés a frankkal szemben, ahol a keresztárfolyam az 1,1-es szintre "pottyant". Mivel a forint is 278-ig gyengült az euróval szemben, így napközben 252 forint felett is járt svájci frank. Ezek után nem csoda, hogy az MNB-elnöke, Simor András személyesen egyeztetne Orbán Viktorral a devizahitelesek terheinek könnyítése érdekében.
És persze, ahogy az ilyen pánikos napokon szokott lenni, újra beindult az arany jegyzése, és ismét 1900 dollár felett áll a nemesfém unciájának ára. Ezzel szemben a fekete arany, a kőolaj jegyzése nagyot esett, a WTI hordója 3,3 százalékos zuhanást követően 83,6 dolláron áll.
mfor.hu