3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Hatalmas felfordulással kezdték a hetet az európai piacok annak ellenére, hogy rendszerint az olyan napok, amikor az USA ünnepel, unalmas kereskedést szokott hozni. A hétfői amerikai kereskedési szünet mellett zuhant az euró, felrobbantak az olasz és spanyol kötvényhozamok, beszakadtak a tőzsdék, esett az olaj és újra 1900 dollár fölé került az arany jegyzése.

12 százalékkal zuhantak a Royal Bank of Scotland részvényei hétfőn azt követően, hogy a bank is közte van azoknak az óriásbankoknak, amelyeket az amerikai bankrendszert és jelzálogpiacot ellenőrző szerv milliárdokra készül perelni. A Federal Housing Finance Agency (FHFA) által perelni kívánt bankok voltak a hétfői kereskedési nap legnagyobb alulteljesítői, hiszen a Royal Bank of Scotland mellett a Deutsche Bank (-7,93%) a Societe Generale (-8,64%), a Barclays (-6,69%), és a HSBC (-3,81%) tulajdonosainak is fekete volt a hétfő.

A hétfői eladási hullám egyébként nem csak a bankokra korlátozódott, hiszen a német DAX index a pénteki záróértékénél 5,28 százalékkal alacsonyabban fejezte be a napot. A már említett Deutsche Bankon kívül a Commerzbank 6,79 százalékkal zuhant, de az ipari Siemens sem úszta meg 5,88 százaléknál kisebb "buktával".

Az európai tőzsdéken hétfőn tapasztalt eladási hullámot - a Wall Streeten ünnepnap miatt nincs kereskedés - több tényező is táplálta. Még pénteken derült ki, hogy felfüggesztették az IMF és a görög kormány közötti megbeszéléseket, majd kiderült, hogy a FHFA több tucat nagybankot kíván beperelni, mivel véleménye szerint azok a válság előtt nem jártak el megfelelő gondossággal a hitelek kihelyezésekor. Aztán megjelent a "nullás" augusztusi munkarerőpiaci adat a tengerentúlon és a hétvégén - fokozva a politikai bizonytalanságot is - a német kancellár koalíciójának pártjai jelentős vereséget könyvelhettek el Mecklenburg-Elő-Pomerániában.

Mindezek hatására felrobbantak a kötvénypiacok, az olasz tízéves hozama a pénteki 4,99 százalékról 5,26-ra nőtt, ami 5,3 százalékos emelkedést jelent, de nem jártak sokkal jobban a spanyolok sem, náluk 5,12-ről emelkedett 5,24 százalékig. Velük szemben 1,81 százalékra, új történelmi mélypontra esett a német kötvények hozama, ami 8,2 százalékos csökkenést jelent péntekhez képest.

Bár a DAX már említett 5,28 százalékos zuhanását nem tudták felülmúlni, de a többi vezető európai index is 4 százalékot meghaladó esést könyvelhetett el hétfőn. A francia CAC40 4,7, az angol FTSE 3,58, az olasz MIB 4,83, a spanyol IBEX 4,69, míg a svájci SSMI 4 százalékkal lett kisebb a nap végére.

A kötvény- és részvénypiaci felfordulás természetesen a devizapiacokra is kihatott, az euró 1,409-ig esett a dollárral szemben. Még ennél is nagyobb volt a visszaesés a frankkal szemben, ahol a keresztárfolyam az 1,1-es szintre "pottyant". Mivel a forint is 278-ig gyengült az euróval szemben, így napközben 252 forint felett is járt svájci frank. Ezek után nem csoda, hogy az MNB-elnöke, Simor András személyesen egyeztetne Orbán Viktorral a devizahitelesek terheinek könnyítése érdekében.

És persze, ahogy az ilyen pánikos napokon szokott lenni, újra beindult az arany jegyzése, és ismét 1900 dollár felett áll a nemesfém unciájának ára. Ezzel szemben a fekete arany, a kőolaj jegyzése nagyot esett, a WTI hordója 3,3 százalékos zuhanást követően 83,6 dolláron áll.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!