Valószínűleg a kisrészvényesek jártak legrosszabbul azzal, hogy nem jött össze a Mol-OMV üzlet: tavaly még 30 ezer forintért el lehetett volna adni a papírokat (az OMV pedig 32 ezret ígért), most viszont már 16 ezerért sincs rá vevő. Ma délelőtt ugyanis 16 000 alá esett az árfolyam. A Mol-menedzsment közben sikeres védekezésről és győzelemről beszél. Valakik biztos nyertek rajta.
Tavaly júniusban lehetett először hallani a híreket arról, hogy az OMV megvenné a Molt, az osztrák cég részesedése akkor nőtt 20 százalék fölé a magyar vállalatban. Akkor felfelé indult az árfolyam a felvásárlási pletyka miatt, egészen 30 000 forintig emelkedett a részvények árfolyama.
A tavalyi nyár a szópárbaj jegyében telt a két cég között, majd szeptember végén az OMV tett egy 32 000 forintos nem hivatalos ajánlatot. Akkor még mindig majdnem 28 000 forintot értek a tőzsdén a Mol-papírok. Utána viszont szép lassan lecsengett a felvásárlási sztori, a Mol bevonta az EU-t is, végül idén augusztus elején az OMV bejelentette, hogy nem erőlködik tovább.
Nézzük, megérte-e: bő egy év alatt 30 000 forintról 16 000 alá esett a részvények árfolyama, a Mol felvásárolt egy rakás saját részvényt, amiből aztán 5 százaléknyi bevonásáról döntött. Az utóbbi hetekben a magyar olajcég belement egy bizonytalan felvásárlásba Horvátországban, egyelőre senki nem tudja, mi lesz az INA-akvizícióból.
Összegezve tehát a Mol-menedzsment "értéket teremtett", csatát nyert, győzött, lenyomta a labancokat. De ebből nem a kisbefektetők profitáltak, az ő részvényeiknek értéke felére esett vissza egy év alatt. Hát akkor kinek teremtődött az az érték, ki profitált a győzelemből?
A Mol árfolyama az elmúlt egy évben: