5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az utóbbi bő két évben a magyar deviza negatív rekordot döntött az euróval és a svájci frankkal szemben is, ennek ellenére összességében kifejezetten erős forint jellemezte a második Orbán-kormányt eddig. Az mfor.hu által összesített adatok azt mutatják, hogy a 270-280-as sávban tartózkodott legtöbbet az euró/forint árfolyam, és a régiós versenytársak többsége sem volt nálunk stabilabb. Mfor.hu-háttér.

Sikerrel terelgetik, ha terelgetik

A történelmi rekordok sokakat megtévesztenek, ezért azt gondolják, hogy a jelenlegi kormány eddigi regnálása kifejezetten gyenge forintot hozott. Az ellenzék ennél hangzatosabb jelszavaktól sem riadt vissza, egyenesen a "forintgyengülés kormányának" titulálta az Orbán-kabinetet. Éppen ezért talán érdemes egy kicsit közelebbről megvizsgálni az elmúlt bő két év adatait. Mostani cikkünkben 2010 júniusától vizsgáltuk a magyar deviza árfolyamát az euróval szemben, az adatok azt mutatják, hogy többnyire még a mostaninál is erősebb volt a forint.

Már 2010 nyarán sokan (köztük mi is) felvetettük, hogy a kormányzati kommunikáció cikkcakkjai nem biztos, hogy minden esetben a véletlennek köszönhetők. Arról pletykáltak ugyanis, hogy a választások után felálló második Orbán-kormány talán szándékosan terelgeti a 280-290-es sávba a hazai fizetőeszközt, mivel itt lehet az az egyensúlyi pont, ami még az exportőrök számára is elfogadható, és a devizában eladósodott lakosságnak és államnak sem okoz megoldhatatlan problémákat.

Ha elfogadjuk a fenti kitételt, akkor eddig sikeres a kormány tevékenysége, hiszen 2010 júniusa óta a Magyar Nemzeti Bank (MNB) napi középárfolyamai alapján 283,1288-as átlagos euró/forint árfolyam adódik. Ez nagyjából megfelel a jelenlegi szintnek, amit a többség kifejezetten erősnek tart. Vagyis ennek alapján az Orbán-kormány eddigi kormányzása kimondottan erős forinttal járt. Persze azt hozzá kell tenni, hogy viszonyítás kérdése, mit nevezünk erősnek. A válság előtti időszak átlagárfolyamához képest az említett 283-as euró is drágának számít.

Többnyire a mostaninál is erősebb volt a forint

A devizahitelesek és a gazdasági szakemberek köztudatába valószínűleg úgy fog bevonulni a jelenlegi kormány, mint amelynek regnálása alatt 320 fölé gyengült a forint az euróval szemben. Ennek oka azonban csak az, hogy a rekordok és a szélsőségek mindig jobban megmaradnak az emberekben. Ha azonban egy rövid elemzést végzünk, akkor kiderül, hogy nemhogy 300 felett, de még annak közelében sem volt a forint az eltelt két év nagy részében.

Az MNB napi középárfolyamra vonatkozó adatait figyelembe véve 585 munkanap telt el azóta, hogy az Orbán-kormány megkezdte működését (a kormány 2010. május 29-én tette le esküjét, mi az egyszerűség kedvéért június 1-től számoltuk, vizsgáltuk az árfolyamot - a szerk.). Arról készítettünk egy statisztikát, hogy a fenti időszakban az egyes sávokban hány napig tartózkodott a forint. Persze a középárfolyamok egy napi átlagot fednek le, így egy-egy napon belül ennél magasabb vagy alacsonyabb szintek is alakultak.

Vizsgálatunk annyiban meglepő eredményre jutott, hogy a legtöbbet, szám szerint 192 napot a 270-280-as sávban volt az euró jegyzése, ez a teljes vizsgált időszak 32,8 százalékát tette ki. Vagyis az Orbán-kormány eddigi regnálásának majdnem harmadában még a mostaninál is erősebb volt a forint az euróval szemben. A második legtöbb nap, 136 a 280-290-es árfolyamsávra esett, ez az a szint, amit a cikk elején kívánatosnak minősítettünk.

Az eltelt 585 nap 15,7 százalékában 270-nél is erősebb volt a hazai deviza az euróval szemben, 16,8 százalékban viszont 290 és 300 között volt a jegyzés. 300 felett csak bő tíz százalékban, összesen 67 napon volt az MNB euró/forint középárfolyama. 320 feletti árfolyamot mindössze egyszer regisztrált a jegybank.

Komoly kilengések jellemezték az elmúlt éveket

Azt eddig is tudtuk, hogy az elmúlt bő két évet komoly árfolyamingadozások jellemezték a forint piacán, ezt próbáltuk egy kicsit számszerűsíteni egy újabb vizsgálattal. Elsősorban arra voltunk kíváncsiak, hogy a régiós devizákhoz képest mennyire volt stabil a forint, ebben az elemzésben is kaptunk érdekes eredményeket. A vizsgálat során a 2012 júniusától tartó időszak legerősebb és leggyengébb árfolyamát vettük figyelembe, és a kettő közötti különbségből próbáltunk következtetni.

A forint (kék) és a lengyel zloty (zöld) árfolyama 2010 augusztusa és 2012 augusztusa között

A forint esetében idén januárban 321,93-nál volt a mélypont a jegybanki középárfolyamokat figyelembe véve, míg a legerősebb árfolyam 2011 júliusában alakult ki, amikor 262,70 forintot kellett fizetni egy euróért. A kettő között 18,4 százalékos a sáv, amiben a hazai deviza ingadozott. Ennél nagyobb kilengésekre volt képes a román lej, mely 3,8261 és 4,8009 között, egy 20,3 százalékos sávban mozgott. Nem sokkal maradt el a forinttól a cseh korona, melynek szélső árfolyamai között 16,7 százalékos volt a differencia. A régió legstabilabbja azonban egyértelműen a lengyel zloty, mely mindössze 8,1 százalékos sávban mozgott az elmúlt 27 hónapban.

Beke Károly

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!