4p

A hétvégén robbant ki a Facebook körüli adatkezelési botrány, hétfőn a céget nagyon megbüntették a befektetők.

Szombaton robbant ki a Facebook körül az a botrány, amely ha beigazolódik nem csak a vállalat reputációját veszélyezteti, de a társaság vezetőit is, hiszen komoly törvénytelenségeket követhettek el. Az ügyet szombaton a The New York Times című lap és a londoni The Guardian című napilap egyidejűleg hozta nyilvánosságra. Azt írták: a Cambridge Analytica nevű, politikai adatkezeléssel és -szolgáltatással foglalkozó cég a Facebook adatait használta fel az amerikai választók politikai nézeteinek beazonosítására és ennek megfelelő befolyásolására reklámokkal, illetve speciális, személyre szabott politikai üzenetekkel. A Cambridge Analyticát Steve Bannon, Donald Trump volt tanácsadója és Robert Mercer milliárdos, a republikánusok egyik fő anyagi támogatója alapította. A Facebook vasárnap este bejelentette: a Cambridge Analyticát kitiltották a közösségi oldalról.

Két demokrata párti szenátor, a minnesotai Amy Klobuchar és a virginiai Mark Warner felszólította Mark Zuckerberget, a Facebook alapító-vezérigazgatóját, hogy a kongresszus előtt adjon választ kérdéseikre. Arra, miképpen történhetett meg, hogy a Donald Trump elnökválasztási kampányának dolgozó egyik cég ötvenmillió felhasználó profilját és adatait "szippantotta le" anélkül, hogy a közösségi oldal működtetői erről értesítették volna a felhasználókat.

Az egyik szenátor szerint ráadásul a Facebook vezetőségének tudomása volt az adatok felhasználásáról "politikai reklámokra és a választói magatartás befolyásolására". A Facebook azzal, hogy adataik felhasználásáról nem értesítette az érintetteket, megsértette számos szövetségi állam adatkezelési törvényeit.

A hétvégi botrányt a befektetők is igen súlyosnak ítélhették meg, amely anélkül is komoly érvágást jelenthet a Facebook számára, ha a vállalat ellen nem kezdődnek tömegesen perek. A felhasználók adatainak etikailag mindenképpen és talán jogilag sem megfelelő felhasználása tömegesen fordíthatja el a felhasználókat a közösségi médiától. Ráadásul jó eséllyel a magasabb jövedelmű, tudatosabb felhasználók hagyják majd ott a Facebookot, ami a bevételek szempontjából is fontos.

A további információkra ugyan a piacok is várnak, ám a befektetők hétfőn egy kellemetlenebb következményekkel járó forgatókönyvet kezdtek el árazni. Ennek következtében a részvény a 2012-es tőzsdére lépése óta a legnagyobb dollárban számított zuhanását könyvelhette el, miután 12,5 dollárt zuhant. A Facebook részvények 172,56 dolláron fejezték be a kereskedést, közel 7 százalékot gyengülve. Utóbbit meghaladó mutatóra négy éve 2016 márciusában volt példa.

Bezuhantak a Facebook részvények
Bezuhantak a Facebook részvények


A vállalt összértéke a zuhanást követően 40 milliárd dollárral csökkent, ami szintén példa nélküli. Az elemzők első kommentárjaikban óvatosságra intenek a papírok kapcsán, hiszen egyelőre nem lehet felmérni, hogy az adatkezelési botrányban ahogy néhányan hangoztatják tettes vagy ahogy a vállalat próbálja az esetet kommunikálni, áldozat a Facebook. Amíg ez nem tisztázódik addig mind a jogi, mind a reputációs kockázat fokozott.

Van ugyanakkor olyan szuperoptimista elemző is, aki szerint a mostani esést inkább vételi lehetőségként kellene felfogni, hiszen így is komoly növekedési potenciállal bír a vállalat. A Wells Fargo bank értékelése szerint például vételre ajánlott a Facebook részvénye, a céláruk 225 dollár.

A befektetők egyébként első reakcióként szabadulni próbáltak nem csak a Facebook, de más közösségi médiás részvényeiktől is. Emiatt a Snapchat 3,4, míg a Twitter 1,7 százalékkal gyengült hétfőn.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!