3p

Várhatóan csütörtökön lesz hivatalos a kínai termékekre kerülő büntetővám, ami miatt a piacokon lefele tartanak a tőzsdék.

Hiába volt viszonylag megnyugtató az amerikai jegybank, a Fed szerdai döntése és az azt követő kommentár, mégsem lehet hátradőlni. A piacok ugyanis az amerikai elnök által kirobbantott kereskedelmi háború eszkalálódásától tartanak.

A Fed Nyíltpiaci Bizottságának szerdai ülése gyors reakciót váltott ki a piacokon: a legtöbb piaci szereplő által biztosra vett 25 bázispontos kamatemelés bejelentése meg is történt, és a Fed elnöke, Jerome Powell a sajtótájékoztatón tájékoztatást adott a gazdasági mutatókkal kapcsolatos előrejelzésekről. Erre és a következő évre kis mértékben nagyobb GDP-t és magasabb fogyasztóiárindex-növekedést jelez előre a Fed, de Powell érzékeltette, hogy az előrejelzés nem garanciát jelent, amihez a Fed-nek a későbbieben kötnie kellene magát. A dollár átmenetileg gyengült az euróval és a fonttal szemben.

Érdekes volt megfigyelni a Fed-elnök sajtótájékoztatóján, hogy mennyire kerüli a karakteres véleménynyilvánítást a kereskedelmi vámokról és azoknak a gazdasági hatásairól, írja kommentárjában a Saxo Bank. Annyit megemlített, hogy a Feddel kapcsolatban lévő, vezető beosztású üzletemberek közül többen aggodalmukat fejezték ki a vámokkal kapcsolatban. Mindez egyértelműen azt jelenti, hogy a Powell elnöksége alatti Fed nem akar politikai kockázatokat vállalni: jóllehet a Fed nagy kockázatot lát a vámokkal és a protekcionizmussal kapcsolatban, de a Fed nem akarja ezt túl hangosan szóvá tenni.

Várhatóan egymás után jönnek majd a fejlemények a kirobbanni készülő kereskedelmi háborúban, amelynek közvetlen és hivatalosan hangoztatott oka, hogy Kína technológiákat és szellemi javakat lopott az Egyesült Államoktól. Nem nehéz megjósolni azt sem, hogy nem kell majd sokat várni Kína határozott válaszára sem. Nem lehet eléggé hangsúlyozni a világ két legnagyobb gazdasága közti kereskedelmi háború lehetséges következményeinek jelentőségét, és bármely eszközosztályban érdekelt kereskedőnek és befektetőknek érdemes majdhogynem percről percre követnie az eseményeket és felkészülni a gyors cselekvésre, hangsúlyozza John Hardy, a Saxo Bank szakértője. A konfliktus következményeként a megnövekedett volatilitás minden piacot érinthet, de azért azt is hangsúlyozni kell, hogy a devizapiac reakciói nem feltétlenül közvetlenek és magától értetődőek.

A részvénypiacokon már látszódik a félelem, hiszen az európai tőzsdék csütörtökön 1,5-2 százalék közötti mínuszokat mutatnak, és várhatóan az amerikai tőzsdék is komolyabb veszteséggel kezdik a napot.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!