5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Sokan értetlenül állnak a tény előtt, hogy a jelentős külkereskedelmi és folyófizetési aktívum ellenére is gyengült a forint.  Az elérhető adatok azt sejtetik, hogy komoly spekulatív pozíciók épülhettek ki.


A fenti két ábra magyarázatra szorul, de abban biztos vagyok, hogy a következő hetekben, hónapokban figyelmet érdemelnek majd. Az MNB rendszeresen publikálja Ábrakészlet című anyagát. A legutóbbi, júniusban publikált anyag 57. és 64. ábráját látjuk feljebb. De miről is mesélnek ezek az ábrák?

A külföldiek forinttal kapcsolatos - különböző - kumulált flow adatait látjuk. Sokan kérdezik tőlem, hogyan lehetséges az, hogy a jelentős külkereskedelmi és folyófizetési mérleg többlet ellenére az árfolyam nem tud „egyensúlyi” szintre visszatérni? Hogyan tud az árfolyam tartósan gyengülni? Mindazok ellenére, hogy a gazdaság különböző szereplőinél (állam, lakosság, vállalati szektor) jelentősen csökkent a deviza kitettség (adósság), illetve a gazdaságban meglévő flow-k alapvetően forint erősítők.

###trader,trader##A fenti két ábra gyönyörűen szemlélteti, hogy milyen folyamatok biztosítják ezt. A külföldiek nettó forint eladása, és az ezt támogató forint swap állomány, vagy a spekulatív pozícióik értéke jelentős mértékben ki tudták ütni a forint erősödés irányába ható flow-kat, hatásokat. Nem mellékesen pedig hatalmas forint short állományok épültek fel. Más szóval, az MNB extra laza monetáris (kamat) politikájának kivonatát látjuk a forint piacon. A forint vélhetően egy „funding” deviza lett. Azaz a forintot shortolva (eladva), annak alacsony kamat tartalmát kihasználva finanszíroznak más pozíciókat a külföldi befektetők/szereplők. Szépen látszik a fenti ábrákról az is, hogy a tavaszi forintgyengüléssel párhuzamosan folyamatosan nőtt a külföldiek forint short állománya. Nagyon érdekes lesz látni, hogy a júliusi és augusztusi adatok mit mutatnak majd.

Július elején az árfolyam három nap alatt erősödött 7 forintot, ezzel kéthavi gyengülés fele letörlődött 3 nap alatt. Biztosra vehető, hogy jelentős méretű beragadt forint shortok maradtak a piacon. Ha az MNB nem nyilatkozik semmit a következő 1-2 év kamat pályájáról, és a monetáris politikában bekövetkező változásokról, akkor türelmesek maradhatnak a shortosok. Ha a nemzetközi hangulatban legalább átmenetileg fordulat lesz (a dollár gyengül, vagy legalább nem erősödik, EM tőke kivonásban korrekció jön, risk taking hangulat erősödik, az alacsony kamatról elkerül a piaci fókusz stb.), akkor jó eséllyel további korrekció jöhet a forintgyengülésben a pozicionáltság miatt. Az is biztos - ilyen hatalmas short állomány mellett -, ha a mozgás elveszíti momentumát, akkor minden nyugodt nap a további korrekció irányába mutat.

A nagy kérdés az, és erről nem mondanak semmit a fenti ábrák, hogy a külföldiek forint short állományából mennyi az, ami pl. kötvény long pozíciókat fedez, azaz egy forint befektetés FX fedezetét biztosítja. Azt feltételezem, hogy a felépült short állomány jelentős része, de legalább a fele tisztán spekulatív short állomány.

Ha a fenti gondolataim helyesek, akkor a forint a következő hetekben is aszimmetrikusan mozoghat majd. Nehezen lépkedve gyengül, és a korrekciókban gyorsan és nagyobb mozgásokat produkál majd a másik irányban. A piac történeteket keres és kreál. Az EM tőkekivonás, a dollár erősödése, az inflációs adatok megugrása, a nagy negatív reálkamat tartalmú devizákra gyengülő hatást gyakorolt - ezzel remek story-t építve. Ebből Magyarország is kivette a részét, de véleményem szerint rövid távú, spekulatív játékosok mozgatták a forintot, amelyre néhány apróbb jelzéstől eltekintve a jegybank nem kíván (most még) reagálni.

Az OTP Elemzési Központjának várakozása szerint az infláció innen nemhogy tovább emelkedik, hanem jövő év közepére ismét 2 százalék alatt lehet Magyarországon. Ha újabb sokk nem jön a piacokra, mind a forint, mind a kamatok/hozamok korrigálhatnak tovább a következő hetekben. A piac szerkezete, a pozicionáltság ideális hozzá.

Jogi figyelmeztetés:
Jelen publikáció a szerző szakmai álláspontját tartalmazza, valamint a piac hangulatának ismertetését. A publikációban foglaltak nem minősülnek befektetési tanácsadásnak, befektetésre ösztönzésnek, befektetési ajánlásnak, illetőleg befektetési vagy pénzügyi elemzésnek, befektetéssel kapcsolatos kutatásnak, vagy marketingközleménynek.
A publikáció kizárólag a kiadása időpontjában érvényes, és a megjelölt vélemény, szakmai álláspont a jövőben külön értesítés nélkül is megváltozhat. Felhívjuk továbbá a figyelmet arra is, hogy minden új piaci esemény, illetőleg információ befolyásolhatja a piacokon az árakat.
Jelen szakmai vélemény általános jellegű ismertetést tartalmaz, így nem veszi figyelembe az egyes befektetők egyedi igényeit, pénzügyi helyzetét és kockázatvállaló képességét. Kérjük, hogy befektetésre, a pénzügyi, befektetési szolgáltatás igénybevételére vonatkozó megalapozott döntés meghozatalát megelőzően az adott termékre, szolgáltatásra vonatkozó dokumentációt, szerződési feltételeket figyelmesen olvassa el, és óvatosan mérlegelje befektetése tárgyát, kockázatát.


LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!