3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A nyarat hagyományosan holt szezonnak tekintik a befektetők, de nem árt tisztában lenni azzal, hogy nyáron is alakulnak azok a tényezők, amelyek nagy mértékben meghatározzák a piacokat - ezekből szedtek össze néhány kifejezetten fontosat a Saxo Bank szakértői.

Központi banki politikák a lazítástól a szűkítésig

Jerome Powell, a Fed elnöke továbbra is bízik a növekedésben, és tart attól, hogy az infláció kikerül a Fed ellenőrzése alól. A Fed ebben az évben eddig kétszer emelt kamatot, és év végéig további két emelésre számít a piac. Ha ez így lesz, az a hozamgörbe elején nagyobb felhajtó hatással fog bírni, mint a görbe hosszú távú szakaszán. A központi banki politika eddig is nagymértékben rányomta a bélyegét az USD kötvények idei teljesítményére: a kétéves állampapír hozama 75 bázispontot emelkedett ebben az évben, míg a 10 éves papíroké 50 bázispontot, vagyis laposodott a hozamgörbe.

Jóllehet az Európai Központi Bank és a Bank of Japan politikája még nem váltott szűkítő módba, de már mindkét intézmény elkezdte vásárlásainak csökkentését. Ha ez így folytatódik, akkor számíthatunk arra, hogy kisebb támogatása lesz a kötvények árainak, és a kötvénypiacon időszakosan nőhet a volatilitás, különösen a feltörekvő piaci szegmensben.

Az EKB tegnapi ülésén nem született döntés arról, hogy mikor és milyen feltételekkel kezdi meg az EKB leépíteni a mérlegét, ugyanakkor Draghi az ülést követően elmondta, hogy az inflációs célérték elérése kapcsán bíztató jeleket látnak. Érdemes figyelni a meghatározó központi bankok elkövetkezendő üléseit: a Fed Nyíltpiaci Bizottsága augusztus 1-én ül össze, a BoJ pedig augusztus 31-én.

Trump elnök politikája

A piac aggódva figyeli az Egyesült Államok és a partnerei (Kanada, Mexikó, Kína és az Európai Unió) közt eszkalálódó kereskedelmi háborús hangulatot, de a kötvénypiac szempontjából egy hasonló nagyságrendű probléma kezd kibontakozni: Trump elnök ugyanis egyre nagyobb figyelmet fordít a Fed politikájára. Trump legutóbb negatív megjegyzéseket fűzött a kamatemelésekhez, és bár elvileg az Egyesült Államok elnökének semmilyen hatalma nincs a monetáris politika alakítása felett, de a megjegyzései áringadozásokat okozhatnak.

Az amerikai elnök sok meglepetést okozott már
Az amerikai elnök sok meglepetést okozott már

Olaszország

A központi bankokon és Trump elnök lépésein túl a legnagyobb kockázatot jelenleg Olaszország jelenti. Az új olasz kormány a költségvetésének összeállításán dolgozik: az Északi Liga szeretne proporcionális (állandó kulcsos) adókat bevezetni mind a vállalati, mind a személyi adózásban, míg az Öt Csillag Mozgalom a jóléti kiadásokat növelné, és jövedelemtámogatást vezetne be az alacsony jövedelmű polgárok számára. Amellett, hogy ezek a tervek nincsenek összhangban az EU-szabályokkal, még az olasz költségvetési hiányt is nem kívánt szintre emelnék. A miniszterelnök helyettes Matteo Salvini már kijelentette, hogy Olaszország érdekeit szem előtt tartva a kormány kész átlépni az EU által felállított limiteket. Várható, hogy az olasz költségvetés őszi elfogadásáig még okoz áringadozásokat ez a téma az állampapírok és a vállalati kötvények körében, különösen az olasz pénzintézetek rövidlejáratú és alárendelt kötvényeit érintve.

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!