4p

A piaci várakozásoknak megfelelően 25 bázispontos kamatcsökkentésről döntött az amerikai jegybank, a Fed. A lépés az EKB egy héttel korábbi kamatvágása után szinte kötelező volt.

Kedden és szerdán ülésezett az amerikai jegybank, amely szokás szerint a második napi megbeszéléseket követően tette közzé kamatdöntését. A Federal Reserve monetáris politikai döntéshozó testülete, a nyíltpiaci bizottság (FOMC) szerdán befejeződött kétnapos ülésén 25 bázisponttal 1,75-2,00 százalékra csökkentette a július 31. óta érvényes 2,00-2,25 százalékról az irányadó dollárkamatsávot.

A Fed döntése összességében a piaci konszenzusnak megfelelt, hiszen az elemzők többsége a most bejelentett 25 bázispontos csökkentést valószínűsítette. Ugyanakkor - bár erős kisebbségben, de - voltak olyan hangok is, amely szerint ennél nagyobb, fél százalékos kamatvágásra lenne szükség, ahogy néhány elemző a legnagyobb meglepetésnek számító változatlan kamatszint mellett tette le a voksát.

Nem várnak gazdasági visszaesést

A most megjelent Dot Plot szerint a döntéshozók még egy kamatemelést várnak, amely egy újabb 25 bázispontos vágást hozhat.

Ha nem is jelentősen, de javított júniusi prognózisán a Fed, így idén 2,2 százalékos gazdasági bővülést várnak. A jövő évben közel hasonló mértékű GDP növekedéssel számolnak, 2020-ra ugyanis 2 százalékot várnak. Az inflációs előrejelzésen nem módosítottak az idén 1,5 százalékos, jövőre pedig 1,9 százalékos árnövekedést várnak.

Donald Trump elnök természetesen nem hazudtolta meg magát, a Fed döntésére reagálva azt twittelte, hogy szerinte ez kevés!

Powell szerint nincs baj

Jerome Powell, a Federal Reserve elnöke beszédében azt jelezte, hogy az amerikai gazdaság állapota jó, ám a megnövekedett külső kockázatok miatt szükségesnek látták a kamatcsökkentést. Az elnök emellett ígéretet tett arra, hogy a jegybank a kamatcsökkentés sorozatát hajtja végre, ha a körülmények ezt indokolják, hangoztatta azonban, hogy jelenleg nem úgy látja, mintha erre szükség lenne. Az első kommentárok szerint mindez virágnyelven azt jelentheti, hogy ha nem történik valami rendkívüli, vagy a mostanihoz képest nem következik be számottevő lassulás, akkor könnyen lehet, hogy idén már nem nyúl a kamatokhoz a Fed.

Powell megerősítette, hogy az amerikai gazdaság és a munkaerőpiac is jó helyzetben van, ugyanakkor a növekvő kockázat rányomja a bélyegét a beruházásokra és az exportra.

Belebegtetett egy újabb QE programot is Powell, hiszen az elnök azt mondta, lát arra is lehetőséget, hogy a Fed a jövőben növelje a mérlegét. Tavaly úgy tűnt, hogy a Fed határozott lépéseket tesz annak leépítésére, ám az év végén "behúzták a kéziféket".

Powell reagált arra is, hogy vajon az USA-ban elképzelhető-e, hogy negatív kamatok alakuljanak ki. Azt mondta, erre szerinte nem fog sor kerülni, a válság alatt ugyan felmerült, de inkább eszközvásárlás és az iránymutatás politikáját preferálták, és a jövőben is ezek élveznek prioritást. Powell szerint még egy esetleges gazdasági krízis esetén sem valószínű, hogy a Fed a negatív kamat eszközéhez nyúlna.

Így reagáltak a piacok

A dollár elsősorban a jegybankelnök azon megnyilatkozására, hogy nem feltétlen akarnak idén további kamatvágásokat ismét erősödni kezdett. Az euróval szemben ismét erősen közelít az 1,1-es szinthez.
A dollárral szemben a tőzsdeindexek viszont nem túl lelkesek, és a döntés előtti nulla körüli szintekhez képest kisebb mínuszokat láthatunk egy órával a zárás előtt. A Dow és az S&P is 0,6 százalék körüli veszteségbe fordult. Ennél is jobban, közel egy százalékkal gyengült a Nasdaq.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!