2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A Financial Times három újságírója összeszedte, minek kell megtörténnie ahhoz, hogy a világ a lehető legkevesebb veszteséggel vészelje át a következő krachot.

Rövid videót tett közzé a Financial Times, melyben három vezető újságírójuk, Rana Foroohar, Rob Armstrong és Martin Sandbu válaszolták meg a lap Instagram-oldalára beérkezett olvasói kérdést:

mik voltak a 2008-as pénzügyi válság legfontosabb tanulságai?

Foroohar szerint az, hogy

  • olyan pénzügyi rendszerre van szükség, ami tényleg a valós gazdasági tevékenységeket támogatja
  • mert míg a '70-es években a legnagyobb bankokból kiáramló pénz java része olyan emberekhez került, akik vállalkozást indítottak, házat vásároltak, és így tovább, ma a London és New York között áramló pénz csak 15 százaléka csapódik le a valódi gazdaságban
  • szóval ismét össze kell kötni a Wall Streetet és a kisvárosok főutcáit

Armstrong szerint

  • a bankoknak sokkal több tőkét kell gyűjteniük, és át kell állniuk a hosszú távú finanszírozásra a rövid távúról
  • ez stabilizálhatja a bankokat egy következő krízis esetén

Armstrong aztán egy bankártól kölcsönzött mondattal érzékelteti a pénzvilág bizonytalan voltát:

Legutóbb majdnem meghaltunk szívrohamban. Ezúttal mibe halunk bele?

Amit úgy kell érteni, hogy a következő krízis nem pont ugyanolyan lesz, mint a legutóbbi, szóval ha akkor meg is úsztuk szívrohamot, az nem azt jelenti, hogy meggyógyítottuk volna a rákot.

Sandbu pedig úgy látja,

  • kezelhetőbbé vált az adósság-átütemezés, habár ennek a gyakorlatnak még ellenállnak Európában

Szerinte az adósság-átütemezéshez kapcsolódik a legfontosabb lecke: nem csináltuk jól a krízis előtt, nem csináltuk jól a krízis alatt, de lassan elindultunk a jó irányba, és ezen múlik, hogyan fogunk boldogulni a következő krízis idején.

Ami a tíz évvel ezelőtti összeomlást megjósoló Nouriel Roubini szerint már itt is van a kanyarban.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!