5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az utóbbi időben a befektetők nem nézték jó szemmel a CIG Pannonia veszteségeit, ám emiatt nemcsak a biztosítót büntették, hanem a vállalat kisebbségi tulajdonosát, az Opust is. A Mészáros Lőrinc érdekeltségébe tartozó holding csütörtök este jelentette be, hogy kiszáll a CIG Pannoniából, pénteken a hírre szárnyalni kezdett az Opus.

Számottevő forgalom mellett kapott szárnyra pénteken az Opus részvénye a Budapesti Értéktőzsdén. Az első két órát követően ugyanis vállalat minden más részvényt meghaladó forgalmat produkált, az árfolyama pedig 7 százalék feletti mértékben ugrott meg. A mai áremelkedés annak fényében pozitív, hogy a papír csütörtökön is nagyot ment, arra pedig, hogy két nap alatt 20 százalékot ugorjon, jó ideje nem volt példa a piacon. Pedig 2017-es évben még igazi csodarészvény volt az Opus, amely akkor megtöbbszörözte az árfolyamát, kis túlzással az volt a ritka, ha nem emelkedett ilyen tempóban. A két évvel ezelőtti, 760 forintos rekordszint után tavaly már elkezdett csökkenni a papír árfolyama, igaz, az áprilisi országgyűlési választásokat követően még egy lokális csúcsra futotta, amely 739 forint volt.

Szárnyra kapott a tőzsdén az Opus
Szárnyra kapott a tőzsdén az Opus

Ezt követően azonban másfél év masszív lejtmenet jött, a héten 262 forint volt az éves mélypont. Igaz, onnan gyorsan visszapattant a részvény, és már csütörtökön is nagyot, 13 százalékot emelkedett. Érdemes megjegyezni: furcsa, hogy a reggel még zuhanó papír napközben így emelkedett, majd este publikáltak egy jó hírt. Pénteken aztán a részvény tovább menetelt felfele, azt követően, hogy a befektetők úgy látják, az egyik legnagyobb kockázati faktort, a CIG Pannonia veszteséges működését immár nem kell árazni.

A CIG Pannónia Életbiztosító Nyrt. ugyanis csütörtökön, a tőzsdezárást követően azt tette közzé, hogy tőkehelyzetének átalakítása érdekében tárgyalásokat kezdett az Opus Global Nyrt.-vel az egymásban fennálló részesedéseik átrendezéséről. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a CIG visszavásárolja az Opus tulajdonában álló 23 466 020 darab részvényét, egyben eladja a tulajdonában lévő 6 844 255 darab Opus-részvényt és az MKB-Pannónia Alapkezelő Zrt.-ben lévő 16 százalékos részesedését. Az Opus-részvények ellenértéke részvényenként minimum a 2019. november 27. napi záró árfolyam mínusz 10 százalék lehet. Az Opus-részvények értéke a pénteki árfolyam alapján 2,224 milliárd forint, míg a náluk lévő CIG csomag árfolyamértéke 4,834 milliárd. Az MKB-Pannónia Alapkezelő Zrt. értékét nem ismerjük, de a biztosító számára nem sok jóval kecsegtetne, ha ezzel nem tudnák kiegyenlíteni a másik portfólió értékét, és még pluszban fizetniük kellene a papírokért.

A CIG pénzügyi helyzete ugyan az MNB vizsgálata szerint is megfelelő, ám pont a jegybank felügyeleti részlege kötelezte arra, hogy rendezze 100 százalékos leányvállalatának a CIG Pannónia Első Magyar Általános Biztosító Zrt.-nek a tőkehelyzetét. A CIG Pannónia Életbiztosító Nyrt. a jegybanki kötelezéssel kapcsolatban korábban hangsúlyozta, hogy az életbiztosító társaság pénzügyi helyzete stabil, tőkemegfelelése 312 százalék, azaz továbbra is több mint háromszorosa a törvény által előírt szintnek. Ügyfeleik biztosítási szerződései, befektetései biztonságban vannak, leányvállalatának szavatoló tőkehelyzete azokat semmilyen formában nem érinti.

Az EMABIT-nál a problémát az okozta, hogy a társaság olaszországi teljes kitettsége 504,5 millió euró. Az állomány jelentős részén, 319,2 millió euró összesített szerződéses limit erejéig a leányvállalat vélt viszontbiztosítási szerződéssel rendelkezett, amelyről az idén szeptember végén kiderült, hogy hamisítvány. A szerződés megkötésében résztvevő viszontbiztosítási alkuszok felelősségre vonását az EMABIT megkezdte, a csalás kapcsán feljelentést tett. Ugyanakkor úgy tűnik, hogy a biztosítónak így is állni kell az ügyfelek felé a kötelezettséget. Az pedig kérdéses, hogy az EMABIT a csalás miatt veszteséget a bűn elkövetőivel szemben érvényesíteni tudja-e majd, viszontlátja-e az „ellopott” pénzt.

A CIG által most közzétettekből az derült ki, hogy a társaság tőkéjének csökkentése érdekében mintegy 23,6 millió darab saját részvény vásárlásához kér közgyűlési felhatalmazást. A részvények ellenértékének biztosításához át kell alakítani a tőkestruktúrát. A CIG egyedi beszámolója alapján rendelkezésre álló tőketartaléka meghaladja a 10 milliárd forintot. A saját részvény vásárlására és az osztalékfizetésre rendelkezésre álló tőke összegét úgy növelné, hogy a jegyzett tőkét megemelik a szabad tőketartalékból, majd a jegyzett tőkét leszállítják az eredménytartalékkal szemben.

A CIG Pannónia csoport korábban közzétett gyorsjelentésében 354 millió forint adózás utáni veszteséget jelentett 2019 első három negyedévéről, de a teljes átfogó jövedelme 463 millió forint nyereséget mutatott. Az adózott eredmény 2018 első három negyedévéhez képest 1,915 milliárd forinttal esett vissza. Az olasz határon átnyúló kezesi biztosítások miatt bekövetkezett veszteségek a csoport eredményét 1,296 milliárd forinttal rontották.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!