3p

A szerda esti amerikai gyengülés azonnal továbbgyűrűzött.

Jelentős gyengüléssel indíthatnak a nyugat-európai tőzsdék, miután a New York-i tőzsdemutatók szerdai lejtmenete az ázsiai börzékre is átterjedt csütörtök reggel. 

Elemzők azzal számolnak, hogy a londoni tőzsde FTSE100 indexe 1,4 százalék, a frankfurti DAX30 index 1,8 százalék, a párizsi CAC40 index pedig 2,1 százalék mínuszban indítja a napot.

Elemzők azt mondták, hogy szerdán korrekcióra került sor a New York-i tőzsdén, ami már egy ideje érett és hogy a közvetlen kiváltó ok az amerikai kötvényhozamok emelkedése volt.

Szerdán a londoni FTSE100 index 1,27 százalék, a frankfurti DAX30 index 2,21 százalék, a párizsi CAC40 index pedig 2,11 százalék gyengüléssel zárt. 

Csütörtökön nem lesz tőzsdei trendet befolyásoló európai makroadat, délután hozzák nyilvánosságra a szeptemberi amerikai inflációs adatot. Csütörtök reggel fél kilenckor az északi-tengeri Brent olajfajta hordónkénti ára 1,14 dollár (1,37 százalék) csökkenéssel, 81,95 dolláron állt.

Nagyot estek az ázsiai piacok

Komoly mínuszban zártak a vezető ázsiai börzék csütörtökön, és a még nyitva tartó néhány piacon is jelentős volt a gyengülés.

  • A már bezárt tőzsdék közül a tokiói értéktőzsde irányadó Nikkei225 indexe 3,96 százalék (932,50 pont) csökkenéssel, 22 587 ponton fejezte be a napot, míg a részvények szélesebb körét felölelő Topix index 3,58 százalékkal gyengült.
  • Az ausztrál tőzsde irányadó mutatója 2,74 százalékos gyengüléssel, a tajvani tőzsdemutató pedig 6,31 százalékos eséssel zárt.
  • A reggel 8 órakor még nyitva tartó hongkongi tőzsde 3,80 százalékos, a sanghaji börze irányadó mutatója 4,90 százalékos, a szöuli Kospi mutató pedig 3,79 százalékos mínuszt jelzett.
  • A tokiói tőzsdezáráskor, reggel 8 órakor az északi-tengeri Brent olajfajta hordónkénti ára 1,25 dollár (1,50 százalék) csökkenéssel, 81,84 dolláron állt.

Szerdán a 30 vezető iparvállalat DJIA indexe 3,15 százalékkal, a technológiai papírok mozgását követő Nasdaq Composite index 4,08 százalékkal, a részvények szélesebb körét felölelő S&P-500 index pedig 3,29 százalékkal gyengült zárásra. A lejtmenet kapcsán Donald Trump amerikai elnök úgy vélte, hogy bekövetkezett a régóta várt korrekció. Illetve le is őrültözte az amerikai jegybank szerepét betöltő Fedet, annak kamatpolitikája miatt.

Elemzők szerint is érett a korrekció, amit közvetlenül az váltott ki, hogy gyorsan emelkedni kezdett az amerikai kötvényhozam. A 10 éves kötvényhozam 1,8 bázisponttal, 3,23 százalékra, 2011 óta legmagasabb szintre nőtt.

Az amerikai kötvényhozamok a múlt hét óta szinte folyamatosan emelkednek, mert a kedvező amerikai gazdasági adatok alapján felerősödött az a várakozás, hogy felgyorsul az infláció és az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed az eddig vártnál nagyobb ütemben emeli az alapkamatot.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!