3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A csütörtöki agresszív török kamatemelés után több feltörekvő deviza, így a forint is erősödött. A magyar fizetőeszköz ismét a 323-as szint közelébe került.

Ahogy arról csütörtökön az mfor.hu is beszámolt, a piacokat alaposan meglepte a török jegybank, amely a várt 325 bázispontos (3,25 százalékos) emelés helyett 625 bázispontos (6,25 százalékos) kamatemelésről döntött. Előzetesen volt olyan befektetési bank, amely azt jelezte, hogy a tartós nyugalomhoz 6 százalékos kamatemelés kellene. Ám a török elnök Erdogan és pénzügyminiszteri posztot betöltő veje is olyan jelzéseket adott a piacnak, amely alapján azt lehetett feltételezni, hogy a jegybank a körülményekhez képest lehető legkisebb mértékű emelést fogja végrehajtani, amely segít abban, hogy a líra hosszú ideje tartó mélyrepülése megálljon.

A csütörtökön végrehajtott jelentős kamatemelés kapcsán a piaci megfigyelők úgy vélekedtek, hogy ezzel sikerült visszaállítani a jegybanki hitelesség egy részét (a szervezet a kormánytól függetlenül működik), illetve számos, a török líra ellen spekuláló kisbefektetőt valószínűleg hosszú időre elijeszteni a török piactól. Mivel a jegybank közölte, hogy szükség esetén a későbbiekben további kamatemelésről határozhat, valószínűsíthető, hogy ezúttal 3-4 napnál tartósabb lesz a líra erősödése. Mindazonáltal az Equlior elemzői úgy vélik, hogy egy előre megkomponált menetrend szerint zajlottak az események, és szándékosan vezette félre a piacot Erdogan.

Néhány órával a kamatemelés előtt ugyanis a török államfő még arról beszélt, hogy nem szabad kamatot emelni, éppen ellenkezőleg, meggyőződése, hogy csökkenteni kell a magas kamatokat. Azt fejtegette, hogy a magas infláció a hibás jegybanki intézkedések következménye, a devizaválságot pedig külföldi összeesküvés idézte elő. Nehéz elképzelni, hogy a teljhatalommal bíró török elnökből akart bohócot csinálni a jegybank.

A török jegybank monetáris tanácsa a kamatdöntő ülés után kiadott közleményében megismételte, hogy "az inflációs kilátásokat illetően a közelmúltbeli fejlemények komoly kockázatokat jelentenek az árstabilitásra". Megerősítette azt is, hogy minden rendelkezésére álló eszközt felhasznál az árstabilitás fenntartásának érdekében. A jegybank jelezte, határozottan fenntartja szigorú monetáris politikai irányvonalát addig, amíg az inflációs kilátások jelentősen nem javulnak.

A kemény lépés egyébként már csütörtökön éreztette hatását a nemzetközi piacokon is, így a forint a feltörekvő piaci devizákkal együtt viszonylag nagyot erősödött a főbb fizetőeszközökkel szemben.

Péntekre a forint árfolyama tovább erősödött mind az euróval, mind a dollárral szemben. A bankközi piacon az eurót a csütörtök esti 324,20 forint után péntek délelőtt 323 körül is jegyezték, a déli órákban 323,6 körül mozgott a keresztárfolyam. A dollár jegyzése a csütörtök esti 277,64 forintos szinthez képest péntek délben 276,60 körül állt.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!