3p

Mi legyen a pénzünkkel? Tegyük állampapírba? Részvénybe? Ingatlanba? Kriptóba?
A befektetésektől a vagyonkezelésig - újra itt a Klasszis Klub Live!

Jöjjön el személyesen, találkozzon neves szakértőkkel vagy csatlakozzon online!

2024. március 27. 17:00

Részletek és jelentkezés itt!

A közösségi oldal nagyon komoly döntést hozott tegnap: felfüggesztette platformján a Cambridge Analytica és a Strategic Communications Laboratories nevű adatelemző cégeket. A Cambridge Analytica segítségét használva lett Donald Trump elnök, és győzött a Brexit is - a cég saját bevallása szerint is.

A Cambridge Analyitica szerepét egyre tüzetesebben veszik górcső alá a Trump megválasztása körüli orosz befolyásról szóló vizsgálatokban, adatokezelési visszaélésekkel vádolva a céget - írja a Business Insider.

A Facebook tegnapi bejelentése szerint "tevékenységük középpontjában felhasználóik adatainak védelme áll, és ezt követeleik meg minden partnerüktől is, amelyek appokat fejlesztenek a platformjukra".

A közösségi óriás a Cambridge Analytica egyre növekvő jelentőségére való tekintettel meg is magyarázta döntésének okait. (A brit cégről, tevékenységéről az Index írt korábban alapos, bemutató cikket.)

A Facebook elnökhelyettese, Paul Grewel által jegyzett közlemény szerint egy Cambridge-i professzor, Aleksandr Kogan által fejlesztett,   thisisyourdigitallife  nevű, személyiség-előreljezésre használt Facebook-app 2015-ben szabálytalanul adott át felhasználói adatokat két most felfüggesztett cégnek. Az app 270 ezer felhasználó adataihoz fért hozzá, azzal az ígérettel, hogy pszichológusok fogják személyiségtesztekhez használni . A Facebook néhány cégnek megengedi, hogy felhasználói adatához férjen, amelyekkel azok érdeklődését és preferenciáit azonosíthatja be.


A netes óriás szerint az érintettek annak idején egyetértettek adatok megsemmisítését illetően. De Grewel most azt állítja pénteki közleményében, hogy "pár napja olyan jelentéseket kaptak, amelyek ellentétesek voltak a korábban kapott tanúsítványokkal, és arról árulkodtak, hogy nem minden adatot töröltek." A Facebook ezért "agresszív lépéseket tett ezen állítások ellenőrzésére". 

Az ilyen információk nagyon értékesek, és ha visszaélnek velük, rosszindulatú szereplők célzott hirdetésekkel és információkkal tudják bombázni a Facebook felhasználóit. Pont ahogyan ez a 2016-os amerikai elnökválasztási kampányban történt. Donald Trump a Cambridge Analyticával kötött szerződést 2016 júniusában, hogy segítsen 230 millió felnőtt felhasználó adatait felhasználva célzott üzeneteket juttatni a választókhoz.



A brit cégről azóta sok minden kiderült. Többek között az is, hogy vezérigazgatója Julian Assange-hoz, a WikiLeaks alapítójához fordult segítségért, hogy a demokrata elnökjelölt, Hillary Clinton törölt emailjeihez hozzájusson.

Az email-ügy és a miatta kibontakozó FBI-vizsgálat érzékenyen érintette Clinton elnöki esélyeit, és az orosz törekvések egyikének tekintették, amellyel a Putyin-adminisztráció befolyásálni igyekezett az amerikai elnökválasztást.

A BBC szerint a Cambridge Analytica közleményben jelezte, hogy minden kérdéses adatot törölt annak idején, amikor kiderült, hogy azokat a Facebook adatkezelési szabályainak megsértésével szerezték. Közleményük szerint a 2016-os elnökválasztási kampány során nem használtak fel egyetlen adatot sem, amelyhez Kogan professzortól jutottak hozzá.



LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!