3p

Mi lehet Kína ellenlépése az amerikai vámtételek emelésére? Taktikus-e a magyar kormányfő részéről a két nagyhatalom közötti kereskedelmi háború eszkalálódása közepette megejteni a régóta esedékes találkozót Donald Trumppal? Túl vagyunk a hazai blue chipek gyorsjelentésein, mi olvasható ki ezekből? A legdrágább nemesfém, ami már nem az arany, melyik is ez? Ezek foglalkoztatták szakértőnket hétfő reggel.

Csabai Károly, az Mfor.hu és a Privátbankár.hu szakújságírója a Trend Fm Reggeli Monitor című műsorában beszélt a tőzsdei, devizapiaci, árupiaci kilátásokról.

Az első kérdésre hamar megkaptuk a választ: a Reuters értesülése szerint Kína több mint 5 ezer, együttesen 60 milliárd dollárt érő amerikai termékre készül kivetni 5-25 százalékos vámot június 1-jétől. Ha a hírügynökség információja helyesnek bizonyul, a labda visszapattan Trumpék térfelére, így aktiválódhat az a fenyegetés, miszerint az első körből kimaradt mintegy 300 milliárd dollár értékű kínai importot is magasabb vám sújtja majd.

Ilyen adok-kapok között tette tiszteletét Orbán Viktor az amerikai elnöknél, huszonharmadik európai kormányfőként és 2005 októbere óta először. A magyar miniszterelnök beharangozója ­– „pénzről, migrációról és gazdaságról lesz szó” – alapján egyesek azt sem zárták ki, hogy a megbeszélések nagyobb, 1-1 milliárd dollár értékű fegyver-, illetve energetikai biznisznek ágyaznak meg.

Miközben szerdán rekordmagas hazai GDP-adatot várnak az elemzők, árnyékot vet a magyar gazdaság kilátásaira az éveken át szinte kizárólagos húzóerőt jelentő német autógyárak nadrágszíj-meghúzása, amely a már működő kecskeméti Mercedes-gyár bővítésének, valamint a Debrecenbe tervezett BMW-üzem létesítésének is keresztbe tehet. Ilyen körülmények között más megvilágítást kaphat a személygépkocsik katalizátoraiba szerelt palládium potenciális jövője, amely iránti kereslet annyira felhajtotta az árfolyamot, hogy tavaly év vége óta már a palládium a legdrágább nemesfém, megelőzve az addig egyeduralkodó aranyat.  

Hírre venni, tényre eladni – sokszor állt ez a tőzsdei gyorsjelentések paradoxona mögött, miszerint egy jó adatsort árfolyamesés követett. Ezúttal azonban a hazai blue chipek első negyedéves számaira a befektetők logikusan válaszoltak: a Mol és a Richter elgyengülését eladásokkal „díjazták”, igaz, mindkét papírnál mintha túlreagálták volna a dolgot.

A teljes beszélgetést itt hallgathatja meg:

 

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!