4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Rájár a rúd a befektetőkre, hiszen a vérzivataros október után novemberben is lefele tartanak a tőzsdék. A legnagyobb veszteséget vélhetőleg a kriptoeszközök tulajdonosai szenvedik el.

Világszerte a spekulánsok nagy kedvence volt tavaly a Bitcoin, illetve az annak farvizén ismertté váló más virtuális fizetőeszközök. A kriptovaluták árfolyammozgása szinte követhetetlen volt, gyakorlatilag egész évben töretlenül erősödtek. Ha volt is egy kis visszaesés, azt a spekulánsok vételi jelzésnek tekintették, és december közepéig folyamatosan felfele hajtották az árakat.

A 2017-es évet még 1000 dollár alatt nyitó Bitcoin például december 16-án tetőzött, és 19 343 dollárt is adtak érte. Az exponenciálisan gyorsuló növekedés viszont még a tavalyi évben megtört, és néhány nap alatt elvesztette a kripoeszköz az értékének harmadát.

Ezt követően ugyan voltak próbálkozásai az emelkedésre, de összességében az esés jellemezte a Bitcoint. Egyes szintek környékén ugyan hosszan elidőzött, így például a 10-12 ezer dollár közötti sávban, de aztán egy idő után mindig lentebb került. Egészen a 6000 dolláros szintig kellett lejönnie az árfolyamnak, amely úgy tűnt, végre stabil támaszt jelenthet; ezt többször el is érte, de minden egyes alkalommal határozottan vissza is pattant onnan. Ennek hatására ismét előkerültek azok a jóslatok, amelyek fényes jövőt vetítettek elő a kriptoeszközöknek, bár a negatív hangok így is többségben voltak. Az ellentétes véleményeket szintetizálva nagyjából azt lehetett leszűrni, hogy a Bitcoin mögötti blockchain technológia nagyon ígéretes és ezt a szakértők többsége nagyra tartotta. A kriptoeszközök körüli felfokozott spekulációt viszont inkább csak mániának tekintették, amelyek vége mindig az, hogy kidurran a lufi.

Úgy tűnik, ezek a jóslatok kezdenek egyre inkább beválni, hiszen egy hete a korábbi fontos támasz elesett, és ismét lejtőre került a Bitcoin. A helyzetet nehezíti, hogy globálisan a nagy tőkepiacokon is elromlott a hangulat, a befektetők meglehetősen pesszimisták lettek, a részvényárak pedig trendszerűen csökkennek. Ilyen esetekben nem ritka az, hogy a részben hitelből vagy tőkeáttéttel spekuláló emberek nagyobb veszteséget szenvednek el. Az ebből kifolyólag gyengébb likviditási helyzetbe kerülő befektetők pedig ilyenkor a legkevésbé perspektivikus eszközeiktől igyekeznek a leggyorsabban megszabadulni, ami hozzájárulhatott a kriptoeszközök piacán látható újabb eladási hullámhoz.

Hétfőn így újabb mélypontot ért el a Bitcoin, melynek árfolyama tegnap reggel még 5000 dollár felett volt. A szakértők viszont figyelmeztettek, hogy ezt könnyen áttörheti lefele, ami „vérfürdőt” válthat ki. A jóslat úgy tűnik, gyorsan megvalósult, hiszen már a tegnapi napon is folytatódott a lejtmenet és beszakadt a lélektani szint. Kedden pedig újabb közel 12 százalékos veszteséggel folytatódott a zuhanás. A Bitcoin így több, mint egy éves mélypontjára került.

A negatív hangulatban ráadásul a várakozások is egyre pesszimistábbak, sok szakértő vár további árfolyamcsökkenést. Általános vélemény, hogy a Bitcoin most már előbb lesz 1000 dollár, mint 10 000. Nagy kérdés, hogy azok, akik az elmúlt egy, másfél évben nagy reményekkel toltak pénzt a Bitcoinba, mikor kezdenek pánikszerűen menekülni. Érdekesség egyébként, hogy a vásárlók között nem csak a potenciális nyereségtől megszédülő spekulánsok voltak, hanem a nagy befektetési bankok is komoly mennyiséget halmoztak fel a Bitcoinból. De olyan világhírű tőzsdeguruk - mint például Soros György - is vásároltak a kriptoeszközből.

Nem csak a Bitcoin piacán láthatunk egyébként zuhanó árakat, hanem a többi hasonló eszköznél is, a második legnagyobb kapitalizációjú virtuális valuta, az Ethereum például 16 hónapos mélyponton van, de hasonló a helyzet Litecoin, az XRP és a Bitcoin Cash esetében is. Nem véletlenül jellemezte a helyzetet egy szakértő úgy, hogy az árfolyamok úgy olvadnak, mint a hóemberek a melegben. Január óta a kriptoeszközök teljes értéke 650 milliárd dollárral csökkent.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!