3p

A város digitális élményközpontjában bemutatták a Huawei okosváros-koncepcióját. Ha nem is élő, de előre rögzített felvételeken látható, hogy néz ki, amikor minden egy központi agyra van kötve, és minden be van kamerázva.

A MobilITy-Győr digitális élményközpontban kedden átadták a Huawei okosváros rendszerének demonstrációs változatát, amely az infokommunikációs eszközök támogatásával segít egy város életének, forgalmának, közbiztonságának, működtetésének hatékonyabb irányításában. Az átadón Kara Ákos, győri országgyűlési képviselő, az Innovációs és Technológiai Minisztérium infokommunikációért és fogyasztóvédelemért felelős államtitkára, Radnóti Ákos, Győr Megyei Jogú Város alpolgármestere és William Wu, a Huawei Technologies Hungary igazgatója vett részt.

Győrben tehát - az országban először és egyedüliként - megtekinthető, hogyan működik egy okosváros irányítóközpontja, hogyan kapcsolja össze egy rendszer a digitális és a fizikai világot olyan területeken, mint a városi adminisztráció, a közszolgáltatások, a közbiztonság és a gazdaság. 

A Huawei smart city megoldása az Intelligens Műveleti Központ (IOC) nevet kapta, s egy okos város „agyaként” szolgál. Élesben való alkalmazása során koordinálja a különböző felhő adatközpontokat és a mindenhol jelenlévő városi hálózatokat, eszközöket, amelyek összegyűjtik és megosztják a városból érkező adatokat, információkat. Az IOC például a térfigyelő kamerákról érkező információk, képek alapján automatikusan megállapítja, hol alakulhatnak ki dugók – vagy akár balesetek – pillanatok alatt a városban és az előrejelzés szerint módosít a közlekedési lámpák működésén. Vagy a kamerákról érkező adatok, arcfelismerő programok alapján egy-egy gyalogos mozgását is elemezi, s ha gyanúsnak találja – zsebtolvajlásra következtet – egy riasztással felhívja a rendőrök figyelmét.  A hulladékgazdálkodáson is segít: az éves összesített adatok alapján következtet egy-egy környék fokozott szemételszállítási, zöldhulladék begyűjtési igényeire.

A rendszer a felhő alapú számítástechnika, a Big Data, a Dolgok Internete (IoT) és a mesterséges intelligencia segítségével elemzi folyamatosan a városi szolgáltatásokat és lehetővé teszi az egységesített irányítást, valamint a városi intézmények közötti gyors együttműködést. 

Az okosvárosokról tavaly bővebb cikket is írtunk, ott szó esik a történetükről, a részletes működésükről, és arról is, miért annyira félelmetes ez az egész.

A győri MobilITy-ben felállított smart city bemutató folyamatosan megtekinthető, az azokon látható adatok, képek, információk, videók nem valós idejűek, egy kínai város adatfelvételein alapulnak.  

William Wu szerint az urbanizáció miatt az okos városok fejlődése megállíthatatlan, a vállalat okos város piacról származó bevétele 2017-ben elérte a 4 milliárd dollárt, a terület éves növekedési üteme pedig megközelíti az 50 százalékot. 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!