5p

Bár arra sem volt még példa, hogy egy év alatt kétszer is konszolidálja a kormány a kórházi adósságokat, még így is negatív történelmi rekordot ért el az idei tartozás. Ennek ellenére úgy tűnik, a spirál megállíthatatlan. Ezért tartott sajtótájékoztatót három érintett szervezet, hogy ismét félreverje a harangokat: az egészségügyi intézmények tartozásai elérték a vörös vonalat.

„Pozitív fejlemény, hogy az egészségügyi államtitkárság kommunikációja sokat javult, ennek ellenére a költségvetésben továbbra sem jut pénz a kórházi adósságok kardinális megoldására” – mondta bevezetőjében Rásky László, az Orvostechnikai Szövetség főtitkára.

Sokszor elhangzik, hogy mennyi pénz áramlott az egészségügybe az évközi adósságrendezéssel, de az sok helyen elmegy a bérekre. Igaz, a jelenlegi gazdasági körülmények nem kedvezőek, de amire akar a kormány pénzt fordítani, arra tud. A főtitkár rámutatott: bár néha sikerült minimálisra leszorítani a kórházak adósságállományát, az elmúlt két évre ez nem volt igaz, teljes adósságrendezés pedig soha nem volt még.

Rásky László hozzátette: „De jó hír, hogy az egészségügyi államtitkárságtól havi 12,5 milliárd forintot kapunk, igaz, nem visszamenőleg, hanem végül csak jövő évtől. Egyetértenek velünk, hogy a valós forrásigény azonban ennek a duplája. A technikai részletek, hogy ez a 150 milliárd forint hogyan jut el a beszállítókhoz, még nem ismert”.

Várhelyi Olivér az Európai Bizottság egészségügyért és élelmiszer-biztonságért felelős biztosa. A három orvostechnikai szervezet abban bízik, ez előrelendítheti a kórházi tartozások ügyét
Várhelyi Olivér az Európai Bizottság egészségügyért és élelmiszer-biztonságért felelős biztosa. A három orvostechnikai szervezet abban bízik, ez előrelendítheti a kórházi tartozások ügyét
Fotó: Európai Bizottság

A kormány nyárig két részletben mintegy 104,5 milliárd forintnyi tartozást rendezett az év során fölhalmozott mintegy 200 milliárdból. Az első részletet, körülbelül 63,4 milliárd forintot május végéig kapták meg a kórházak, további 41,1 milliárdot júliusban. Ám ezután is látszott, hogy szükség lesz egy harmadik, nagyobb konszolidációs összegre. Havonta ugyanis 14-15 milliárddal nőttek a kórházak kifizetetlen számlái. (Ez a növekmény 2023-ban még csak havonta átlagosan 3,7 milliárd volt.) A harmadik adósságrendezést októberre ígérte a kormány 100 milliárd forint értékben, ami végül 39 milliárdra zsugorodott, amit valószínűleg csak jövő év elején fizetnek ki.  

Tóth Zsolt, a Magyar Medikai Gyártók és Szolgáltatók Akkreditált Klaszter (Mediklaszter) főtitkára szerint az utolsó utáni időpontban vagyunk, ha most nem történik valami, ellátórendszeri problémák lesznek. Mindez a beszállítókat folyamatosan arra kényszerítik, hogy a béren, vagy más dologi kiadásaikban spóroljanak, portfólió-, vagy létszámcsökkentést hajtsanak végre, vagy tevékenységük felfüggesztését. Ez most vált visszafordíthatatlan folyamattá, a magyar piacról való teljes kivonulásokat eredményezve. Itt valamilyen konszenzusra kell jutni, mert a kis- és középvállalkozások 40 százalékát érinti.

Dr. Rádai Tamás, az Egészségügyi Technológiai és Orvostechnikai Szállítók Egyesület (ETOSZ) igazgatója szerint a kórházi adósságok rendezése már nem minisztériumi felelősség, hanem összkormányzati kérdés, hiszen az elmúlt 10-15 év a bizonyíték erre, hogy érdemi előrelépés nem történt.

Szerinte a kormány megmutatta, hogy képes rendkívüli intézkedéseket hozni (lásd háborús vészhelyzet), de látszik, hogy itt nem hajlandó erre, pedig mára kritikussá vált a helyzet. A kórházi osztálybezárások sokszor épp az eszközhiánynak köszönhetőek, ami a pácienseken csapódik le. Nem véletlen, hogy 10 év alatt megdplázódott a betegpanaszok száma.

„Van egy friss versenyképességi stratégiája a kormánynak, amiben az orvostechnikai iparágat is felsorolják. Ezzel szemben azt tapasztaljuk, hogy az állam fojtogató légkört teremt, amiben nem lehet normálisan működni. Olykor enyhül a szorítás, hogy levegő jusson a tüdőbe, de soha nem tud fellélegezni a beteg” – fogalmazott érzékletesen az igazgató.

Pedig az összes lejárt szállítói adósságállomány közel 95 százalékát teszik ki a kórházi adósságok. Arra is kitért Rádai, hogy a jövőre folyósítandó 150 milliárd forint még az erős forintra lett kiszámítva (390 forint/euró), tehát fennáll a veszély, hogy mennyi fog jutni dologi költségekre a beszállítóknál, akik jelenleg is hiteleznek az államnak. Az is ellentmondásos helyzet, hogy a késedelmi kamat elengedésére a kórházak igényt tartanak, miközben a orvostechnikai beszállítóknak emiatt banki hitelt kell felvenniük, és a bankok soha nem engedik el a kamatok fizetését.

„Itt az idő a kormányzati cselekvésre. A jövő évi tervek szerint megközelítheti a 4 százalékot a gazdasági növekedés, és annak is kell lennie hozadékának, hogy Várhelyi Olivér lett az Európai Bizottság egészségügyért felelős biztosa, akinek a feladatai között szerepel az orvostechnikai ágazat fejlesztései is. Mivel az európai és a magyar tendenciáknak összhangban kell lenniük, szégyenfolt lenne, ha pont nálunk maradna megoldatlan az adósságok rendezése, ami beszállítókat segítené” – hangsúlyozta az ETOSZ igazgatója.

Azt is hozzátette még, hogy bár az állam előremutató terveket fogalmazott meg, ez úgysem egyik napról a másikra fog ez megtörténni, ezért addig egyéb megoldásokat kell találni. Ha ez nem történik meg, az orvostechnikai szektor nem fog tudni hozzájárulni Magyarország gazdasági növekedéséhez.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!