4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Csak tavaly 330 ezer darab hamis gyógyszert foglaltak le a NAV szakemberei, és minden ötödik bűncselekmény hamis gyógyszerekkel kapcsolatos. Pedig a gyógyszerhiány tovább erősítheti a gyógyszerhamisítók tevékenységét.

A világ kihívásaira válaszolva ma kilenc magyar hatóság fogalmazta újra és írta alá a 2015-től élő gyógyszerhamisítás elleni együttműködés sarokpontjait. Minden ország komoly küzdelmet folytat a hamisított gyógyszerek ellen, amelyek azért igen veszélyesek, mert amellett, hogy ezek a termékek gyakran úgy néznek ki, mintha eredeti gyógyszerek lennének, sokszor:

  • rossz hatóanyagot tartalmaznak
  • egyáltalán nincs bennük hatóanyag
  • szennyezett vagy rossz minőségű alapanyagokból készülnek 
  • mérgező vagy korábban a forgalomból kivont hatóanyagokat tartalmaznak.

Ne dőljünk be mindennek, járjuk alaposan körül, mielőtt megvásárolunk bármilyen gyanús gyógyszert. Fotó: Depositphotos
Ne dőljünk be mindennek, járjuk alaposan körül, mielőtt megvásárolunk bármilyen gyanús gyógyszert. Fotó: Depositphotos

Magyarországon gyógyszereket kizárólag a gyógyszertárakból tanácsos beszerezni, illetve bizonyos gyógyszerek gyógyszertáron kívül is forgalmazhatók (például drogériákban vagy benzinkutakon). Internetről is lehet gyógyszereket rendelni, de csak olyan weboldalról szabad, amely mögött valós, internetes eladásra regisztrált gyógyszertár áll.

Kevesen tudják, de a legálisan működő online gyógyszertáraknak kötelező feltüntetniük weboldalukon az Európai Bizottság által előírt logót.

Farkas Szabolcs, a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatal elnöke az ünnepélyes aláírás alkalmából tartott eseményen hangsúlyozta, hogy a hamis gyógyszer nem csak a vevőnek okoz súlyos anyagi károkat, hanem a szellemi tulajdonjog tulajdonosainak, az államnak és a cégeknek is. Az álgyógyszerek egyértelműen hátráltatják az új gyógyszerek fejlesztését, amivel maguk a betegek járnak rosszul.

2015-ben egyébként nagy visszhangja volt Európában a magyar együttműködésnek, mert szokatlanul sok hatóság vett benne részt. Azóta olyan sikereket mondhat magáének a program, hogy a nehezen megszólítható Z-generációt fesztiválokon edukálják, az adóhatóság munkatársai képzéseket kapnak, de bekerült az új büntetőjogi kódexbe is a gyógyszerhamisítás, sőt, a bírói képzésben is szerepel már.

Magyarországon évente 70-80 gyógyszerhamisítási ügy indul.

Dr. Demeter Tamás, a NAV bűnügyi és rendészeti elnökhelyettese arról számolt be, hogy tavaly hétnaponta fordult elő, hogy hamis gyógyszereket foglaltak le, aminek köszönhetően 330 ezer darab ampulla, kapszula vagy tabletta került ki a forgalomból, mert időben léptek.

„A gyógyszerhamisítás és teljesítményfokozó szerek a mindennapjaink része, ezért fontos a megelőzés” - mutatott rá Dr. Szelei Pál, az Országos Rendőr Főkapitányság Bűnügyi Főigazgatóság Bűnügyi Főosztályának vezetője.

Hozzátette: a teljesítményfokozó szerek nagyon veszélyesek, s immár minden 20.-21. regisztrált bűneset ilyen jellegű, azaz a bűncselekmények 5 százaléka ezzel hozható összefüggésbe, azaz több kilónyi és sok százezer hamistermékről van szó.

Az együttműködőkhöz (Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal, az Országos Rendőrfőkapitányság, az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet, a Generikus Gyógyszergyártók és Forgalmazók Magyarországi Érdekvédelmi Egyesülete, az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesülete, a Magyarországi Gyógyszergyártók Országos Szövetsége, a „Védettség” Immunbiológiai Termék Gyártók és Forgalmazók Egyesülete) idén csatlakozott a Gyógyszer-nagykereskedők Szövetsége, melynek vezetője, Dr. Peller Antal kijelentette:

„A legjobb pillanatban újítjuk meg az együttműködést, ugyanis az egész világot jellemző gyógyszerhiányok mértéke megnövekedett, amivel a következő hónapokban, években is számolni kell. Ennek következményeként a gyógyszerhamisítás is növekedni fog.”

Dr. Szalóki Katalin, az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesületének igazgatója pedig arra hívta fel a figyelmet, hogy a gyógyszereknek nincs nemzetisége, hiszen a gyógyszerhamisítások sokszor határokon átívelő bűncselekmények, ezért lehet példaértékű Európában ez az összefogás.

Nem árt tudni, hogy mely gyógyszereket hamisítják a leggyakrabban:  

  • fogyasztószerek (elsősorban Magyarországon nem engedélyezett gyógyszerek),
  • potencianövelők (engedélyezett gyógyszerek utánzatai és nem engedélyezett gyógyszerek egyaránt),
  • anabolikus szteroidok (ezek jellemzően Magyarországon nem engedélyezett gyógyszerek),
  • pszichiátriai kórképek kezelése során alkalmazott gyógyszerek (gyakran az engedélyezett gyógyszerek utánzatai),
  • természetes, növényi eredetűként hirdetett termékek, amelyek valójában mesterségesen előállított (szintetikus) gyógyszerhatóanyagot tartalmaznak a hatás fokozása érdekében.

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!