Nem lenne kötelező a gyógyszerész jelenléte a vidéki kispatikákban, helyette elég lenne vele telekommunikációs eszközökön tartani a kapcsolatot – ez szerepel abban a rendelettervezetben, amely szerdán jelent meg a kormány honlapján, és a hvg.hu számol be róla.
A kormány a rendeletmódosítás szükségességét a szakemberhiánnyal indokolja: sok kistelepülésen azért nincs patika, mert kötelező, hogy gyógyszerész is dolgozzon bennük. Ha viszont a rendeletet elfogadják, akkor elég lesz, ha ezeken a helyeken csak gyógyszerkiadó szakasszisztensek dolgoznak, akik számára lehetővé kell tenni, hogy 15 percen belül elérjenek egy gyógyszerészt.
A lap azt írja: a Magyar Gyógyszerészi Kamara elhibázottnak tartja a döntést. Hankó Zoltán elnök állásfoglalása szerint semmilyen gyógyszertár nem működhet gyógyszerész jelenléte nélkül, mint írta, „ez alapvető gyógyszer- és betegbiztonsági kérdés”. A gyógyszerész rengeteg mindenért felelős egy gyógyszertárban, egyebek mellett a gyógyszerek helyettesítéséért, eltérő hatáserősségű gyógyszerek kiadásáért is.
Szerinte a tervezet megvalósulása elsődlegesen a gyógyszertári láncoknak kedvező (minél nagyobbak, annál inkább), holott a javaslat elvileg a vidéki gyógyszerellátás terheit akarja csökkenteni. Nem járnának viszont jól maguk a gyógyszerészek, a foglalkoztatásukra, munkakörülményeikre már rövid távon is negatívan hathat az intézkedés. Hankó szerint félő az is, hogy az esetleges rossz gyógyszerhasználat miatti egészségkárosodás az állam kiadásai között is jelentkezni fog.