A Pfizer rászánta magát az elmúlt napokban, hogy több részletet hozzon nyilvánosságra a saját
súlycsökkentő gyógyszeréről. Itt volt az ideje ennek, ugyanis a vállalat ebben a piaci szegmensben lemaradt a kisebb versenytársai mögött. Egyelőre duopólium jellemzi a súlycsökkentők értékesítését.
Nevezetesen az új készítményfajta két úttörője, a dán Novo Nordisk és az amerikai Eli Lilly osztozik a rendkívül magas bevételt és profitot kínáló piacon. Előbbi cég készítménye volt az első ezen a piacon: a gyógyszer a vércukorszint szabályozásáért felelős hormon utánzásával csökkenti az éhségérzetet. Ezzel utat nyit a cukorbetegségben és kóros elhízásban szenvedők fogyása előtt.
Fél Magyarországról van szó
A koplalás és sportolás nélküli súlycsökkentés lehetősége olyan népszerű, hogy a két vállalatot egy csapásra a legértékesebb gyógyszeripari vállalatok közé röpítette. A Morgan Stanley bankház elemzőinek becslése szerint a hatóanyag alapján GLP-1-es készítményeknek nevezett gyógyszerek forgalmának értéke 2030-ra elérheti a 105 milliárd dollárt. Ez Magyarország éves GDP-jének majdnem a felét jelenti.
A Pfizer mellett a Viking Therapeutics, a Roche és az Amgen is rárepült a súlycsökkentők gyártásának előkészületeire. Eközben a Novo Nordisk és az Eli Lilly a saját készítményeik következő generációs változatán dolgozik, hogy megőrizhessék vezető helyüket ebben a nagyon jó kis üzletben.
Be lehet csapni a szervezetet
Az amerikai óriás beszámolója alapján olyan anyagcserehormonok segítségével csökkentené a páciensek vércukorszintjét, amelyek az evés után szabadulnak fel. Következésképpen mesterséges bevitelükkel át lehet verni a szervezetet, hogy azt higgye, gazdája evett, miközben nem evett.
A jelenleg használatos súlycsökkentő gyógyszereket rendszerint heti egyszer injekcióban kell beszúrni a páciensekbe, ami kényelmetlen. Ez a nagy hátrányuk a csillagászati árukon túl. Albert Bourla, a Pfizer vezérigazgatója viszont arról számolt be, hogy cége – kihagyva az injekciós szintet – egyből szájon át bevehető gyógyszerre hajt. Várakozásaik szerint másodikként léphetnek ilyen súlycsökkentő készítménnyel a piacra.
A vállalat első gyógyszerjelöltje ugyan 8-13 százalékos súlycsökkentést ígért belátható időn belül, ám túl sok volt a mellékhatása. Ezért egy módosított változatra váltottak. Az ennek tesztelésével kapcsolatos eredményeket 2025 elejére várják. A Pfizernek vannak további korai szakaszban lévő gyógyszerkísérletei is, amelyek versenytársaikhoz hasonlóan a GLP-1 hatóanyagra épülnek.
Egy kiskapun át lopakodhatnak be a piacra az olcsóbb súlycsökkentők
Bár ezek a készítmények még meglehetősen drágák, David Ricks, az Eli Lilly vezérigazgatója a Quartz magazin szerintazt mondta: az időközben piacra került olcsóbb, a márkás termékekhez képest módosított súlycsökkentők megjelenése nem gyakorol jelentős hatást az üzletükre. Nem örülnek a konkurenciának, de nem is ijedtek meg tőle.
A versenytársak megjelenését lehetővé teszi az a szabályozás, amely szerint ha egy készítményből folyamatosan hiány mutatkozik, akkor jöhetnek a többiek. Ilyen volt az Eli Lilly súlycsökkentője az elmúlt időszakban – derül ki a lap összeállításából. Az Egyesült Államok gyógyszerhatósága, az FDA ezért lehetővé tette „kevert” vagy alternatív készítmények értékesítését bizonyos feltételekkel.
Ezt a kiskaput kihasználva az online térben értékesítő cégek, wellnessvállalkozások és mások olcsóbb súlycsökkentőket dobtak piacra. Ezt az eredeti gyógyszerek gyártói a generikus gyógyszerek „lopakodó” megjelenésének értékelik, ám mivel nem olyan hatásosak, mint az eredeti készítmények, az alacsonyabb ár ellenére nem tudják azokat kiszorítani a piacról.