6p

A koronavírus-járvány idején üstökösként robbant be a köztudatba és a gyógyszerpiacra az AstraZeneca és az Oxfordi Egyetem közös fejlesztésű oltóanyaga. Mivel a pandémia keltette pánikban nagy volt a kereslet a védőoltások iránt, eleinte nem tudtak eleget gyártani belőle. Három év elteltével viszont most nyugdíjazzák a Vaxzevriát. 

Néhány napja derült ki, hogy - több mint hárommilliárd legyártott adag után - kivonja a piacról koronavírus elleni vakcináját az AstraZeneca. A brit-svéd multinacionális gyógyszeripari vállalat döntése kereskedelmi alapú, egyébként "hihetetlenül büszkék" oltóanyagukra - írta a vállalat közlését idézve a BBC. 

Az AstraZeneca indoklásában az áll: noha becslések szerint a 2021 óta Vaxzevria néven forgalmazott vakcina a koronavírus-járvány alatt több millió ember életét menthette meg, a vírus gyors mutálódása miatt terjedő új variánsok a vakcinakereslet egyirányú eltolódását eredményezték. A piaci versenyből pedig a viszonylag gyorsan és egyszerűen frissíthető mRNS-alapú oltóanyagok kerültek ki győztesen. 

A koronavírus elleni oltások piacát mára az mRNS-alapú vakcinák uralják
A koronavírus elleni oltások piacát mára az mRNS-alapú vakcinák uralják
Fotó: Depositphotos

Szó szerint berobbant a köztudatba

Az Oxfordi Egyetem és az Astra Zeneca közös vakcináját a kutatók rekordidő – körülbelül 10 hónap – alatt fejlesztették ki. Világszerte milliók lélegeztek fel, amikor a COVID-19 járvány első hullámának felfutása idején, 2020. december 30-án a brit gyógyszerügynökség – a lerövidített és felgyorsított humán klinikai vizsgálatok után – engedélyezte az oltóanyag sürgősségi felhasználását.

Magyarországon az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI) adott zöld utat a köztudatba csak "AstraZenaca-vakcina"-ként bekerült, eredetileg AZD122 elnevezésű oltóanyagnak 2021. január 20-án. Az első szállítmány nem sokkal ezután, ez év februárjában meg is érkezett. A kormány közlése szerint összesen 6 540 000 adagot kötöttek le ebből az vakcinából. Eleinte viszont a megnövekedett európai igények és a gyártási kapacitás korlátozottsága miatt csak pár tízezer ember oltására elegendő dózis érkezett, ezért itthon első körben a 60 év alatti regisztrált krónikus betegek számára vált elérhetővé.

Hamarosan azonban érdekes helyzet alakult ki. Az OGYÉI időközben még négy vakcina: az mRNS-alapú Pfizer és Moderna, valamint a humán klinikai vizsgálati eredmények tekintetében erősen kérdőjeles kínai Sinopharm és orosz Szputnyik V sürgősségi felhasználását is engedélyezte. Ám mivel a kínai vakcinából több százezer dózis érkezett, a hatvan év felettieket 2021 február végétől villámgyorsassággal elkezdték ezzel oltani, míg az AstraZenecát – amiből jóval kevesebb dózis állt rendelkezésre – “alacsonyabb hatékonysága miatt” inkább a 18-55 év közöttieknek ajánlották. Kiderült ugyanis, hogy a humán klinikai vizsgálatokba az e korcsoportba tartozókat vonták be. 

Mit tudott a Vaxzevria? 

A vektorvakcina fogalma a Vexzevriával került be a köztudatba. Mindenkit érdekelt, hogyan működik az oltóanyag, ami a megbetegedést okozó SARS-CoV-2 vírus tüskefehérjéjének örökítőanyagát kódoló gént egy "közvetítő" segítségével, jelen esetben egy közönséges, csonkolt – vagyis szaporodásra nem képes – náthavírus, egész pontosan csimpánz adenovírus segítségével juttatta a szervezetbe. Ennek hatására megindult a tüskefehérje-termelés, amire az immunrendszer azonnali ellenanyagtermeléssel reagált.

Az AstraZeneca oltóanyagának hatékonyságát – amellyel megakadályozza a súlyos tünetekkel járó, kórházi kezelést igénylő betegség kialakulását – a kezdeti humán klinikai vizsgálatok eredménye alapján a kutatók 62 és 90 százalék közé lőtték be, később pedig 70 százalék körülire becsülték. A későbbi vizsgálati eredmények és a gyakorlati tapasztalatok alapján az Európai Gyógyszerügynökség az oltóanyag hatékonyságát 60 százalék körülinek minősítette. A kezdeti sikerhez azonban nagyban hozzájárult az oltóanyagpánik, illetve az, hogy a vállalat hamar tömeggyártásra állt át: 2021 márciusában a vakcina hatóanyagának gyártása 15 ország (köztük India) 25 telephelyén zajlott. 

A vakcina előnyei közé tartozott, hogy viszonylag egyszerű tárolni: nem igényel speciális hűtést, plusz 2 és mínusz 8 fok között eláll. A teljes védettség kialakulásához két dózis kellett: ezek beadása között a maximális hatékonyság elérése érdekében tanácsos volt 4-12 hetet várni. Az oltóanyag előállítása a gyártónak adagonként körülbelül 3-4 dollárba került.

Porszem a gépezetben

A gyakorlati alkalmazás, vagyis több millió dózis beadása után viszonylag gyorsan érkeztek az első hírek arról, hogy a vakcina hatékonysága talán mégsem olyan jó, mint gondolták, mivel a koronavírus időközben felbukkant új, béta (dél-afrikai) variánsával szemben az oltottak szervezete már nem bizonyult annyira ellenállónak, mint az első, alfa (vagy B.1.1.7) változattal szemben.

Ráadásul időközben a Pfizer-BioNTech mRNS-alapú vakcinájának sürgősségi alkalmazását is világszerte engedélyezték, ami a kezdeti kísérleti eredmények alapján több mint 95 százalékos hatékonyságú volt a súlyos lefolyású betegség kialakulását tekintve. És ha ez még nem lett volna elég: a két dózis beadása között csak 21 napot kellett várni. Emiatt több uniós tagállam – köztük Belgium, Németország és Olaszország – is felhalmozta a Vaxzevriát, de csak töredékét használta fel. 

Ami miatt korán megcsappant az érdeklődés iránta

Az AstraZeneca oltóanyagának népszerűtlenségét nemcsak a modern technológiájú, nagyobb hatékonyságú mRNS-alapú oltások fokozták, hanem a nem várt és előre nem látható oltási események is. Számos országból érkeztek bejelentések vérrögképződéssel kapcsolatos rendellenességekről: az oltóanyag beadását követő két héten belül több tucat oltott ember szervezetében alakult ki vérrög. 2021 április elejéig 18 ezzel összefüggésbe hozható halálesetet jelentettek. 

Az Európai Unió gyógyszerfelügyeleti hatósága elrendelte, hogy a Vaxzevria alkalmazási előiratában nagyon ritka mellékhatásként fel kell tüntetni a vérrögképződés esetleges veszélyét. Noha az említett oltási események ellenére továbbra is biztonságosnak és hatékonynak tartották a használatát, renoméját már nem igazán sikerült visszaállítani. 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!