A Népszava idézte cikkében a Független Egészségügyi Szakszervezet (FESZ) felmérését, ebből az derült ki, hogy összesen hét védőnő akadt az országban, aki elégedett a szolgálat július elsejei állami átvételével. A két körben végzett kérdőíves felmérést 700 védőnő töltötte ki.
A cikk szerint az első július elején indított kérdőíves vizsgálatban még az iskolákban dolgozó védőnők is részt vettek, akik egyelőre megúszták az államosítást és önkormányzati alkalmazásban maradtak, a második, augusztus 10-i felmérésben azonban már célzottan azokat kérdezték, akik a megyei centrumkórházak felügyelete alá kerültek, így saját bőrükön tapasztalták meg az átállást.
A portál megkeresésére Szalainé P. Boglárka, a FESZ védőnői alapszervezetének vezetője kijelentette, a hét elégedett védőnőből négy valójában annak örült, hogy megkapta a júliusi 18 százalékos ágazati béremelést, amely egyébként minden egészségügyi szakdolgozót megilletett. A másik három válaszadó nem árulta el az okot.
A második körös felmérés során a megkérdezettek már annak is örültek, ha nem romlottak a munkafeltételek, és Szalainé P. Boglárka szerint összességében is alig javult a helyzet az elmúlt másfél hónapban.
Sok ok akad az elégedetlenségre
A válaszadók csaknem harmada számolt be arról, hogy az átállás óta saját költségen kellett kisebb értékű felszerelést, eszközöket – elemet, írószert, borítékot, vizelet-, cukorvizsgálathoz szükséges anyagokat, stb. – vásárolnia ahhoz, hogy el tudja látni a feladatát – derül ki a cikkből, ez azonban még nem minden. A Népszava szerint az államosítás óta az önkormányzatok egy része teljesen kiszállt a fenntartásból, július elsejétől nem fizetik a takarítást, megszüntették az internet- és telefon előfizetést, a védőnők még papírt se kapnak a nyomtatóba.
Szintén problémát jelent az is, hogy a centrumkórházak sokszor messze vannak, emellett pedig jelentős adminisztrációs többlettel járnak olyan korábban létező lehetőségek is, mint például az autóhasználathoz kapcsolódó költségtérítés.
A védőnői alapszervezet elnöke szerint, míg korábban az önkormányzatok jelentős része a megtett kilométerek után átalányban fizetett „kiküldetésként”, ennek összege jelentősen több volt a munkába járás térítéseként adható minimum összegnél, amit most néhány kórház ad. Ez utóbbi adminisztrációja is nehézkes, címjegyzéket és Google térképfotókat is várnak többek között a védőnőktől – havi 1800 forintért 100 kilométerenként.
A problémák ezen felül is számosak, a védőnők elégedetlenek a bérszámfejtéshez szükség jelenléti ív leadásával, a pecsétek körül kavarodással, valamint a védőoltások beadásának rendjével is többek között.
(Népszava)