5p

Mi a legnagyobb probléma a hazai felsőoktatásban?
És a gazdaságban? Mennyit ér egy magyar egyetemi diploma?
Online Klasszis Klub élőben Ádám Zoltánnal, a Corvinusról elbocsátott egyetemi oktatóval

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a közgazdásztól!

2024. október 9. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Marburg-vírus a közelmúltban Ruandában ütötte fel a fejét. A magas halálozási ráta mellett az is aggodalomra adhat okot, hogy a kórokozó egyre több olyan afrikai országban okoz járványkitörést, ahol korábban hivatalosan nem volt jelen. 

Időről-időre érkeznek jelentések Marburg-vírusos esetekről, jellemzően a közép-afrikai országokból. A legutóbbi, szeptemberi ruandai kitörés azonban – amiben a legfrissebb adatok alapján eddig tizenegy ember vesztette életét vérzéses lázban – az egészségügyi szakemberek szerint is aggodalomra adhat okot. 

A ruandai hatóságok a rendelkezésükre álló eszközökkel igyekeznek megfékezni az esetszám robbanásszerű növekedését. Korlátozták például az áldozatok temetésén részt vevők számát – számolt be róla a BBC Online. A Marburg-vírusfertőzésben elhunytak végső búcsúztatásán legfeljebb 50 ember lehet jelen, ami az afrikai szokásokat figyelembe véve szűk körű összejövetelnek számít. Emellett arra kérték a lakosságot, hogy kerüljék a szoros érintkezést azokkal, akiknek Marburg-vírusfertőzésre utaló tüneteik vannak.

A ruandai egészségügyi minisztérium a napokban további korlátozásokat is bevezetett: a kórházban kezelt vérzéses lázas betegek egyszerre csak egy ápolóval érintkezhetnek, és a következő 14 napban nem fogadhatnak látogatókat. A szigorításra azért került sor, mert az eddigi ruandai áldozatok többsége egészségügyi dolgozó. 

Az óvintézkedések érthetők, a Marburg-vírus halálozási rátája ugyanis magas: átlagosan 50 százalék, ami megfelelő kezelés híján elérheti akár a 88 százalékot is. Mivel a ruandai betegek sűrűn lakott területre koncentrálódnak, a járvány megfékezése egyébként is nagy kihívást jelent a helyi hatóságoknak: jelenleg 300 embert figyelnek. Ők azok, akik az utóbbi időben betegekkel vagy potenciális fertőzöttekkel kerülhettek kapcsolatba. Ruandában egyébként ez az első eset, hogy hivatalosan is megerősítették a Marburg-vírus jelenlétét. Ám mivel a szomszédos Tanzániában 2023-ban járványkitöréssel küzdöttek, a vélhetően egy ideje már Ruandában is lappangó kórokozó kimutatása nem volt teljesen váratlan.  

Jellemzően Afrikában okoz megbetegedést, de áthurcolták már Európába is

A szintén vérzéses lázat okozó Ebola-vírushoz hasonlóan a Marburg-vírus – 2009 óta hivatalosan Marburg marburg-vírus – is a Filoviridae családba tartozik. Az elmúlt évtizedekben számos Afrikai országban – például a Kongói Demokratikus Köztársaságban, Kenyában, Ghánában, Ugandában és Angolában – okozott már járványkitöréseket. Nem újonnan felfedezett kórokozó, ám egészen addig globálisan nem kapott különösebb figyelmet, amíg 1967-ben két európai nagyvárosban, Marburgban és Belgrádban fel nem bukkant. Amint arról a Conversation korábbi cikkében írt: a vírus európai megjelenéséhez laboratóriumi vizsgálatok vezettek. Kutatók ugyanis egy marburgi intézményben Ugandából behozott majmokat vizsgáltak, ám az állatok fertőzött szöveteivel és testnedveivel érintkezve ők is elkapták a vírust. E kitörés során összesen 31 vérzéses lázas esetet azonosítottak, a betegek közül heten haltak meg.

Újabb afrikai országban okoz riadalmat a Marburg-vírus
Újabb afrikai országban okoz riadalmat a Marburg-vírus
Fotó: Depositphotos

A Marburg vérzéses láz jellemző tünetei és terjedése

A Marburg-vírus zoonózis útján, vagyis állati közvetítéssel terjed, legfőbb hordozójának a kutatók a gyümölcsdenevéreket, közülük is a nílusi repülőkutyát tartják. Emberről emberre is terjed: fertőzött vérrel vagy testnedvekkel – vizelettel vagy nyállal – történő érintkezés útján. A betegség lappangási ideje meglehetősen nagy szórást mutat: lehet kettő, de akár 21 nap is, ami megnehezíti a fertőzöttek izolációját. 

A magas halálozási rátára elrettentő példa a 2004-2005-ös dél-afrikai, kongói és angolai járványhullám, amiben a 399 igazolt fertőzött közül 355 hunyt el. 

A Marburg vérzéses láz leggyakoribb tünetei közé tartozik a magas, jellemzően 40 °C feletti láz, a hirtelen fellépő, erős fejfájás, a rossz közérzet, a hidegrázás és az izomfájdalom. A kezdeti tünetek után néhány nappal testszerte kiütések jelenhetnek meg: ezek mellé torokfájás, hányás, hasmenés és hasi fájdalom is társulhat. A beteg testén bevérzések, véraláfutások alakulhatnak ki, de székletében és a távozó testnedvekben is lehet vér. Súlyos lefolyású betegség esetén erős belső vérzés és sokk következhet be, ami rendszerint halállal végződik. Ez az Egészségügyi Világszervezet (WHO) tájékoztatója szerint általában a betegség kezdetétől számított 8-9. napon következik be. 

Célzott és hatékony terápia vagy védőoltás egyelőre nem létezik ellene; fontos a folyamatos hidratálás és a tünetek mielőbbi enyhítése, ami növeli a betegek túlélési esélyeit. És az elkülönítés, ami a környezetükben élők és tartózkodók számára létfontosságú. 

A WHO szemmel tartja a vírust

Az Egészségügyi Világszervezet nemrégiben kétszáz tudós – köztük Kemenesi Gábor, a Pécsi Tudományegyetem Virológia Nemzeti Laboratóriumának vezetője – segítségével frissítette a világ legveszélyesebb kórokozóinak listáját. A top harmincba olyan ismert vírusok és baktériumok kerültek, amelyek alkalmasak arra, hogy pusztító világjárványt robbantsanak ki. Ezek mellé X-szel jelölve egy egyelőre ismeretlen kórokozóknak szánt kategóriát is betoldottak.

A WHO-lista élén álló Marburg-vírust olyan kórokozóként tüntették fel a tudósok, ami magas kockázatot jelent egy potenciális, „nemzetközi aggodalomra okot adó közegészségügyi vészhelyzet” kialakulásának szempontjából. A listán szerepel egyebek mellett a vérzéses lázat okozó Ebola-vírus, az agyvelő- és agyhártyagyulladással járó Nipah-vírus, a fekete himlő, a krími-kongói vérzéses lázat kiváltó vírus és a szúnyogok terjesztette Dengue-vírus, melynek veszélyeiről és terjedéséről korábban lapunk is írt

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!