Nincs új a nap alatt, de mindig akad olyan módszer, amit érdemes újra és újra elővenni. Hiszen már az ókori görögök és rómaiak is rendszeresen alkalmazták a hideg víz jótékony hatásait a gyógyfürdőikben. Hippokratész írásban rögzítette is, hogy ezek a különböző betegségek kezelésében szerepet játszhatnak.
A hideg vízterápia később gyökeret is vert a különböző kultúrákban, például a finn szaunák, a japán onsenek és az orosz „bánya” is használja a hideg és a meleg víz váltogatását a test karbantartására és regenerációjára.
Ma pedig körvonalazódik egy tendencia, amely azt mutatja, hogy sokakat érdekel a hidegvíz-merülés. Magyarországon is egyre több eseményt szerveznek, március közepén volt például az 5. hidegvizes téli Balaton-úszás. Most pedig kutatók ki is derítették, pontosan mi történik ilyenkor a szervezetben.
Fotó: Depositphotos
Sejtmegújító hatás
Az Ottawai Egyetem Humán és Környezetélettani Kutatólaboratóriumában végzett új tanulmány jelentős eredményekről számolt be a hidegvízhez való akklimatizációs hatás úgynevezett autofág (a sejtek újrahasznosító képessége) és az apoptotikus (a sérült sejteket kiszűrő programozott sejthalál) válaszát fiatal férfiaknál.
A kutatás rávilágít arra, hogy a hidegnek való kitettség növelheti a sejtek stresszel szembeni ellenálló képességét, ezáltal az egészség megtartását, a hosszú élettartam elérését és az öregedés sejtszintű lassítását.
A vizsgálatban tíz egészséges fiatal férfi vett részt, akik hét egymást követő napon keresztül 14 °C-os hidegvízbe merültek egy órán keresztül. A kutatók vérmintákat vettek a résztvevők sejtválaszának elemzésére a merülés előtt és után.
„Eredményeink azt mutatják, hogy az ismételt hideg vizes expozíció jelentősen javítja a sejtvédő mechanizmust. Ez a tapasztalás lehetővé teszi a sejtek számára, hogy jobban kezeljék a stresszt, ami jelentősen javítja az egészséget” – mondja Kelli King, az Ottawai Humánkinetikai Iskola professzora, a tanulmány egyik szerzője.
A kutatás feltárta, hogy míg az autofágia kezdetben nem mutatott előremutató eredményt a nagy intenzitású hidegstressz után, de 7 nap után a folyamatos hidegvizes edzés a sejtkárosodás csökkenéséhez vezetett.
„Egy hét után, az akklimatizációs kísérlet végére jelentős javulást észleltünk a résztvevők sejtes hidegtűrésében. Ez arra utal, hogy a hideg akklimatizáció segíthet a szervezetnek hatékonyan megbirkózni a szélsőséges környezeti feltételekkel” – magyarázza a kutató.
Az is világos, hogy a tanulmány következményei túlmutatnak a sportteljesítményen. A hidegvizes merülés egyre nagyobb népszerűségre tesz szert a potenciális egészségügyi előnyei miatt, és ez a kutatás tudományosan is alátámasztja a módszer hatékonyságát. De mivel ezek az eredmények fiatal férfiakra érvényesek, további kutatásokra van szükség annak megállapítására, hogy kiknél lehet még ilyen hatásos.
Mégsem javasolt módszer?
Aki azonban pusztán ezek alapján, az egészséges férfiakra fókuszáló vizsgálaton felbuzdulva merülne hideg vízbe, annak fontos tudnia, hogy számos ellenjavallata is van a csobbanásnak. Egyáltalán nem mindenki képes erre, és nem is mindenkinek javasolt – például asztma, magas vérnyomás, szívritmuszavar vagy bármilyen szívbetegség, cukorbetegség, epilepszia vagy a családban előfordult hirtelen szívhalál esetén.
A hidegadaptációs közösség magyar tagjai, a Sivatagi Fókák szerint ezért aki érdeklődik a hidegvizes merülés iránt, csak hiteles forrásból tájékozódjon, mert sok tévhit kering a témával kapcsolatban. Azt javasolják, hogy heti két-három alkalommal merüljön, aki szeretné fejleszteni az alkalmazkodóképességét, mert ezt fokozatosan kell és lehet felépíteni. A merülések közül egy lehet hidegvizes zuhany is, ami ráerősít a tényleges merülés hatására.
A Sivatagi Fókák szerint a hideg vizes fürdőzés sokkal inkább a mentális, mintsem a fizikai erőnlétét fejleszti.
További jótanácsai a hideg vízre nyitott érdeklődőknek:
- Alapos orvosi kivizsgálásra van szükség, ugyanis egy tanulmány szerint a fulladásos halálesetek majdnem fele valamilyen meglévő betegséggel függ össze.
- Ne kísérletezzünk olyan helyeken, ahol nincsenek mások és nem érhetők el vízimentők.
- Kezdjük el a hozzászokást melegebb időben, és ahogy hidegebb lesz a víz, lassan menjünk be. Kerüljük a légzés visszatartását és tíz percnél tovább ne maradjunk a hideg vízben akkor se, ha egyébként jól érezzük magunkat, mert ez csalóka lehet.
- Ha kijöttünk a vízből, gyorsan szárítkozzunk meg, öltözzünk meleg ruhába és még fél óráig ne vezessünk autót.