4p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A kutatások azt mutatják, hogy a gyakori légszennyező anyagok károsak lehetnek a petesejtek és a spermiumok minőségére, valamint az embrió fejlődésére. Továbbra is veszélyben a demográfiai mutatók.

Jelentősen növelheti a meddőség kockázatát, ha a leendő édesanyák és édesapák közönséges légszennyező anyagoknak vannak kitéve, ugyanis a szennyezett levegő nem tesz jót sem a reprodukciós képességnek, sem a növekvő magzatnak – állapította meg egy új amerikai kutatás.

Korábbi tanulmányok már megállapították, hogy a légszennyezettség valószínűleg hozzájárul a meddőséghez. De még mindig nem világos, hogy a toxinok a férfiakat vagy a nőket érintik-e jobban, pedig mindkét szülő egészsége egyformán nyom a latban. Ez a tényező is megnehezíti annak vizsgálatát, hogy a fogantatási folyamat során vajon mi az a pont, amikor bekövetkezik a károsodás.

Az új tanulmány közel 1400 férfit és nőt vizsgált, akik in vitro, azaz mesterséges megtermékenyítéssel próbáltak gyermeket vállalni. Ez a szituáció lehetővé tette a kutatóknak, hogy a levegő minőségének hatását vizsgálják külön-külön a donor petesejteknél, valamint a spermiumoknál, amelyeket egészen máshol, elszigetelten tároltak, és azt is nyomon követhették, amikor embrióvá alakultak a megtermékenyítés után.

Most már biztos, hogy a légszennyezés a termékenységre is káros hatással van
Most már biztos, hogy a légszennyezés a termékenységre is káros hatással van
Fotó: Depositphotos

Általában az a feltételezés, hogy a levegőszennyezés nagyobb kárt okoz a nőknek, de az új kutatás szerint az apai kitettség is jelentős problémát jelent.

„Sokszor nem gondolunk a férfi partnerek érintettségére, de egyre inkább azt látjuk, hogy a férfiak expozíciója igen fontos mind a termékenység, mind a későbbiekben a gyermekek egészségi állapota szempontjából” – mondta Audrey Gaskins, az Emory Egyetem kutatója és a tanulmány vezető szerzője.

A tanulmány a résztvevők lakóhelyének a műtrágyázással kapcsolatos levegőminőségi adatait vizsgálta, hogy megállapítsa a toxikus anyagoknak való kitettségüket. A kutatás azt találta, hogy a petesejtek és a spermiumok fejlődési ciklusa során a szerves szénnek és a szemcsés anyagoknak van a legerősebb hatása a petesejtek túlélésére, megtermékenyítésre és az embrió egészségére gyakorolt ​​káros hatásaira. 

Az indiai rendőrnőknél már érződik a hatása

A szálló por a dízelüzemű járművek, az erőművek és más ipari létesítmények által termelt gyakori légszennyező anyag, valamint az erdőtüzek füstjéből származó szennyezés. A kutatások kimutatták, hogy ezek az anyagok mérgezőbbek, mint azt korábban gondolták.

Gaskins egy lehetséges valós példát is megemlített a korábbi kutatásaiból, amelyekben azt vizsgálták, hogy a közlekedési rendőrök feleségeinél Indiában, ahol magas a légszennyezettség, alacsonyabb volt a sikeres terhesség aránya.

A kutatás során arra is fény derült, hogy a szerves szén jelenlétében – amely a toxikus részecskék egyik fő összetevője – a mesterséges megtermékenyítés során alkalmazott petefészek-stimuláció során növekedett annak valószínűsége, hogy a petesejtek nem maradnak életben. Úgy tűnik, hogy a szennyező anyag hatással van a follikulogenezisre (tüszőfejlődés) és a spermatogenezisre (spermaképződés) is, amelyek kritikus lépések a női és a férfi hímivarsejtek fejlődésében.

„A tanulmány aláhúzza, hogy még a rövid távú behatások is fontosak a megtermékenytés kritikus időszakaiban” – mondta Gaskins.

Az erdőtüzek különösen mély nyomot hagynak

A kutató hozzátette:

„Az erdőtüzek füstje szerves szénben gazdag, így az utóbbi években tapasztalt környezeti katasztrófák által érintett területek különösen aggasztóak”.

Hihetetlen, de a levegő minősége még a klinikákon belül is különbözhetnek és hatással lehetnek a nőkre és a férfiakra. A tanulmány azt találta, hogy ha a petesejtek kiolvadásának napján magasabb a szerves szénszint, akkor alacsonyabb a petesejtek túlélése, a magasabb ózonszint viszont alacsonyabb megtermékenyítési arányokkal jár együtt. Ezt az összefüggést annak ellenére mutatták ki, hogy a klinikákon általában vannak légszűrőrendszerek.

A kutatás ugyanakkor nem talált semmilyen negatív hatást a folyamatra számos más légszennyező anyag, például a nitrogén-dioxid esetében.

A végkövetkeztetés szerint azok, akik teherbe szeretnének esni, ajánlott, hogy saját maguk védelmében egy-két dolgot tegyenek. Például beltéri levegőszűrőrendszert vásároljanak az otthonukba, vagy ha van kandalló, akkor kandallószűrőket, hogy az égéstermék részecskéit hatástalanítsák. Gaskins azt is javasolta, hogy az érintettek kerüljék a nagy forgalmú területeket, és maradjanak a négy fal között, amikor a légszennyezettség szintje különösen magas a lakóhelyükön.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!