A Guardian cikke szerint több mint 280 ezer idős ember egészségügyi adatait elemezték, és kiderült, hogy azok, akik korábban megkapták a Zostavax nevű, mára nagyrészt kivont bárányhimlő elleni oltást, 20 százalékkal kisebb eséllyel kaptak demencia diagnózist a következő hét évben azokhoz képest, akik nem oltatták be magukat.
Pascal Geldsetzer, a Stanford Egyetem kutatója így fogalmazott: „Most először tudjuk nagyobb bizonyossággal kijelenteni, hogy a bárányhimlő elleni oltás valóban csökkenti a demencia kockázatát. Ha ez valóban ok-okozati összefüggés, akkor egy rendkívül fontos felfedezést tettünk.”
Fotó: Pixabay
Szerencsés körülmények
A kutatók egy több mint egy évtizeddel ezelőtti walesi oltási programot vizsgáltak. Az akkori közegészségügyi irányelvek szerint 2013. szeptember 1-től minden olyan ember jogosult volt a Zostavax oltásra, aki 1933. szeptember 2-án vagy később született, míg az ennél idősebbek nem kaphatták meg.
Ez egyfajta természetes kísérletet hozott létre: az idősebb korosztályt két csoportra lehetett osztani pusztán az alapján, hogy jogosultak voltak-e az oltásra vagy sem. Így a kutatók összehasonlíthatták a demencia előfordulását olyan emberek között, akik csupán néhány hét különbséggel születtek, de eltérő hozzáférést kaptak az oltáshoz, ezzel is megbízhatóbbá téve a mostani kutatást.
Az elemzések azt mutatták, hogy az oltás összességében 20 százalékkal csökkentette a demencia kockázatát, és ez a hatás különösen erősen érvényesült a nőknél. A demencia világszerte több mint 55 millió embert érint, jelenleg nincs rá végleges gyógymód.