A 7. héten egy tömeges, közösségi gastroenteritis-járványt jelentettek. Egy Bács-Kiskun vármegyei szociális ellátást nyújtó otthonban 2025. február 6. és 19. között enterális járvány zajlott, amelynek során 139 fő exponáltból 74 fő (61 fő ellátott, 13 fő dolgozó) betegedett meg hányás és hasmenés tünetekkel. – közölte az NNGYK. 14 szamárköhögés, 1 kanyaró és 1 rózsahimlő fertőzésről érkezett továbbá jelentés február 10. és 16. között.
A védőoltással megelőzhető fertőző betegségek közül 14 pertusiss, vagyis szamárköhögés gyanúját rögzítették a fertőzőbeteg nyilvántartásban. A betegek közül öt volt csecsemő, egy fő 3-5 éves, egy fő 6-9 éves, egy fő 15-19 éves, egy fő a 30-39 éves, egy fő a 40-49 éves, három fő 50-59 éves, egy fő pedig a 60 év feletti korcsoportba tartozott. Ezzel 99-re emelkedett az 1-től a 7. hétig bejelentett szamárköhögéses esetek száma.
A 7. héten egy Zala vármegyei 48 éves nőbetegnél igazoltak kanyarót. Ugyanezen a héten egy Veszprém vármegyei 5 hónapos, oltási koron aluli leánygyermek rubeola, vagyis rózsahimlő gyanújáról érkezett jelentés, amelynek megerősítésére vagy kizárására szolgáló laboratóriumi vizsgálatok folyamatban vannak.
Fotó: Depositphotos
Ugyanezen a héten két eset került a nyilvántartásba vírusos haemorrhagiás láz diagnózissal. Egy Nógrád vármegyében élő 52 éves férfi a betegség lappangási idejében Balin, egy fővárosi 47 éves férfi pedig a Maldív-szigeteken tartózkodott, és ott akvirálták a fertőzést. A diagnosztikus laboratóriumi vizsgálatok mindkét betegnél Dengue-vírust igazoltak kórokozóként.
Egyre többen járnak egzotikus helyeken
A 7. heti Dengue-vírus fertőzés nem az első hazahozott egzotikus kór. 2025 6. hetében egy Hajdú-Bihar vármegyében élő és tanuló 19 éves nigériai nő jött haza malária gyanújával, aki a betegség lappangási idejében Nigériában tartózkodott. Ám az elvégzett diagnosztikus laboratóriumi vizsgálatok nem igazolták a malária klinikai diagnózisát.
Az 5. héten egy fővárosban élő, 15 éves férfi érkezett haza szintén malária-gyanúval, aki 2024. december 15. és 2025. január 11. között Costa Ricán tartózkodott. A diagnosztikus laboratóriumi vizsgálatok még folyamatban vannak.
A 4. héten egy Fejér vármegyében élő 43 éves nő maláriáját diagnosztizálták, aki 2024. december 28 és 2025. január 13. között Ugandában és Ruandában tartózkodott, ott akvirálhatta a fertőzést. Tünetei hazaérkezését követően kezdődtek.
A 3. héten egy 33 éves Csongrád-Csanád vármegyében élő nőbetegnél vizsgálják a typhus abdominális megbetegedését, aki a betegség lappangási idejében Indonéziában tartózkodott.
Továbbá a 3. héten szintén egy malária megbetegedést diagnosztizáltak. A Szabolcs-Szatmár- Bereg vármegyében élő 46 éves férfi megbetegedés megelőzően Zanzibáron (Tanzánia) tartózkodott, ott akvirálhatta a fertőzést.
De idén már a 2. héten beigazolódott a gyanú, hogy import eredetű Dengue-vírust kapott el egy Fejér vármegyében élő 48 éves férfi, aki a betegség lappangási ideje alatt Maldív-szigeteken járt és ott akvirálta a fertőzést.
Csatlakozzon az év egyik legfontosabb egészségügyi szakmai eseményéhez, ahol a finanszírozási kihívásoktól kezdve a menedzserbetegségek kezelésén át egészen a legújabb digitális egészségügyi megoldásokig minden fontos témát érintünk!
Egészséggazdaság - Menedzser egészség 2025. március 27-én Merkely Bélával, Kóka Jánossal, Kulja Andrással, Zacher Gáborral és más neves szakértőkkel - jelentkezzen március 3-ig kedvezményes áron!
Részletek és jelentkezés >>