Míg 2023-ban mindössze egyetlen szamárköhögéses beteget regisztráltak Magyarországon, idén már 527 esetről tudnak, ráadásul a hetente nyilvántartásba vett betegek száma is egyre nő – írja a Válasz Online.
A lap megjegyzi, július közepén a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) közölte, szamárköhögés-járvány van, akkor az új fertőzöttek negyede kiskorú volt, augusztus 25-ig pedig összesen 123 csecsemő kapta el a betegséget. A járvány terjedésének ütemét jelzi, hogy az első félévben (26 hét alatt) összesen 28 kisbaba fertőződött meg, az azóta eltelt hét hétben 95.
A szamárköhögés elsősorban a fiatalok betegsége, a lapnak az utolsó négy hét jelentéseiből készített gyűjtéséből kitűnik, hogy az esetek 54 százaléka 20 évnél fiatalabbakhoz köthető. Az idősebbek között a 40–49 éves korosztályban regisztrálták a legtöbb fertőzöttet, összesen 44 esetet a 201-ből. A csecsemők sérülékenységét jelzi, hogy ugyanekkor a 12 hónapnál fiatalabbak közül 61-en fertőződtek meg.
Mint írják, a szamárköhögés ellen a tisztiorvosi feladatokat is ellátó NNGYK a várandósoknak emlékeztető oltást javasol, és a velük egy háztartásban élőknek, valamint a csecsemők gondozásában szerepet vállalóknak is ezt ajánlják. Az oltást a kismamák a nőgyógyászuktól, a családtagok a háziorvostól vagy a védőnőnél kérhetik. A hirtelen megnövekedett igények miatt az oltóanyagból több helyen hiány keletkezett.