A politikus Facebook bejegyzésében arról ír, hogy egy európai oknyomozó újságírói csoport döbbenetes dolgokat tárt fel: az elmúlt években törzskönyvezett 32 új, áttörést hozó gyógyszeréből Magyarországon csak 5 elérhető, mert a kormány szerint túl drágák. Ausztriában, Németországban az összes gyógyszer hozzáférhető, de az EU összes országában jobb a helyzet, mint nálunk. A magyar kormány azzal védekezik, hogy nálunk egyedileg, méltányossági alapon lehet kérni ezeket a gyógyszereket.
Ehhez az adatok kikérése után azt teszi hozzá: tavaly 3316 honfitársunk halhatott meg, vagy szenvedhetett tovább azért, mert elutasították egy új, hatásos gyógyszer iránti kérelmét. Az adatokból úgy tűnik, hogy néhány éve nőtt a kérelmek, de az engedélyek száma is.
„Látszólag boldogok lehetnénk ettől, de valójában inkább mélyen szégyellje magát a kormány. Néhány megjegyzés ugyanis a számokhoz: a 3316 elutasítás 3316 emberi tragédiát jelent:”
- Az elutasításokkal maximum néhány milliárdot spórolt a kormány.
- Ha „sok” engedélyt kiadnak, akkor mi szükség egyáltalán az egész rendszerre? (amit még érthetetlenebb módon éppen megváltoztatnak úgy, hogy ezentúl egy alapítvány dönt a kérésekről).
- Miért nem lehet egyszerűen nálunk is befogadni mind a 32 új, hatékony gyógyszert?
„Valójában ezek a számok csalhatnak amiatt, hogy csak a beadott kérelmek sorsáról adnak tájékoztatást. Azt nem tudhatjuk, hogy hány olyan eset van, amikor az orvos szükségesnek tartana egy új gyógyszert, de be sem adják a méltányossági kérelmet, mert tudják, hogy úgyis elutasítás lenne a vége,” — foglalja össze Hadházy Ákos.