Az afrikai járványügyi központ közös megoldást sürget, miután egy év alatt 160 százalékkal nőtt az Mpox-esetek (leánykori nevén majomhimlő) száma, a halálozásoké pedig 19 százalékkal.
Ezért az Afrikai Betegségellenőrzési és Megelőzési Központ (CDC) vezetője kijelentette: az ügynökség arra készül, hogy kontinentális közegészségügyi vészhelyzetet hirdessen az egyre terjedő himlőjárvány miatt.
Mint emlékezetes: 2022-ben az Egészségügyi Világszervezet (WHO) globális vészhelyzetet hirdetett az Mpox miatt, amit aztán 2023. januárjában megszüntettek.
Afrikát leszámítva csökkent a megbetegedések száma
2022. január 1-és 2024. június 30. között 116 tagállamból jelentettek himlőfertőzést mind a 6 WHO-régióból. Ez 99 176 laboratóriumilag igazolt esetet és 535 valószínűsíthető beteget jelent, amelyből 208 haláleset volt.
A WHO statisztikája szerint az elmúlt hónapban bejelentett esetek többségét valóban az afrikai régióból (60,7 százalék) és az amerikai régióból (18,7 százalék) érkeztek.
Magyarországról eddig 85 esetet jelentettek, és haláleset még nem történt az Mpox miatt. Az országokat felsoroló táblázatból az látszódik, hogy idén májusban nem, de júniusban 2 új esetet detektáltak hazánkban.
A 10 leginkább érintett ország egyébként 2022. január 1. óta a világon a következők, amelyek a világszerte bejelentett esetek 80,5 százalékát teszik ki:
- Amerikai Egyesült Államok
- Brazília
- Spanyolország
- Franciaország
- Kolumbia
- Mexikó
- Egyesült Királyság
- Peru
- Németország
- Kongói Demokratikus Köztársaság.
A legfrissebb WHO-jelentésben júniusban 26 ország jelentett eseteket, ebből 16 országban a megbetegedések havi számának növekedéséről.
Afrikában viszont egyre rosszabb a helyzet
Miközben a WHO 6 régiója közül ötben (köztük Európában) is csökkent az Mpox-esetek száma, addig Afrikáról ez nem mondható el. Az Afrikai CDC főigazgatója, Dr. Jean Kaseya az augusztus 8-i sajtótájékoztatóján azt mondta, hogy a fertőzések számának növekedése és a határokon átnyúló folyamatos terjedése miatt aktív együttműködést indítványoz az Afrikai Unió tagállamaival, nehogy a járvány „újabb világjárvánnyá váljon”.
A sajtótájékoztatón bemutatott adatok szerint a kontinensen az elmúlt héten összesen 887 új igazolt és feltételezett himlőfertőzést jelentettek, ezzel 15 132-re nőtt az idei összes megbetegedések száma. Az esetek 160 százalékkal nőttek az előző év azonos időszakához képest.
A legnagyobb baj a Kongói Demokratikus Köztársaságban van, ahol az esetek több mint 90 százaléka származik, és ebben az évben 461-en haltak meg. Egyes országok azonban – Burundi, Kenya, Ruanda és Uganda – először számoltak be az Mpox megjelenéséről.
"Ezek az új bejelentések mutatják, hogy a betegség terjedésének megfékezése csak együtt győzhető le" - tette hozzá.
Kaseya bejelentése egy nappal azután érkezett, hogy az Egészségügyi Világszervezet főigazgatója, Tedros Adhanom Ghebreyesus bejelentette: sürgősségi bizottságot hív össze annak eldöntésére, hogy globális vészhelyzetnek kell-e nyilvánítani a himlőfertőzés terjedését a kontinensen vagy sem. Emiatt rendkívüli csúcstalálkozót is összehívhatnak az Afrikai Unió államfői számára, hogy megvitassák a döntést.
Kevés a vakcina Afrikában
Az Mpox egy vírusos betegség, amely fájdalmas kiütéseket és influenzaszerű tüneteket, például lázat, fejfájást és egyéb fájdalmakat okoz. Az ezt okozó vírus ugyanabból a családból származik, mint a himlőé. Emberről emberre, állatról emberre közvetlen érintkezés útján terjed.
Míg a nyugati országok oltóanyagokkal szabályozták a betegség terjedését, Kaseya a kontinensen való terjedés megfékezésében a fő kihívást a vakcina afrikai hiányát említette, mondván, hogy mindössze 200 000 adag áll rendelkezésre, szemben a legalább 10 milliós kereslettel. Elmondta, hogy az Africa CDC nemzetközi partnerekkel azon dolgozik, hogy több vakcinát biztosítson.
A múlt héten az Afrikai Unió 10,4 millió dolláros (8,2 millió GBP) sürgősségi jóváhagyást adott az Africa CDC-nek, hogy támogassa a himlőjárvány leküzdésére irányuló erőfeszítéseket.