A magyar egészségügy helyzete nem fenntartható – írta korábban dr. Kóka János vitairatában. Erre reagált Dr. Kósa István, aki válaszul arra hívta fel a figyelmet, társadalmi konszenzust kell kialakítani az egészségügyi kapacitásokkal való racionális gazdálkodásról, melyre javaslatot is tett.
Dr. Kósa István, az Egészségügyi Szakmai Kollégium Menedzsment, Egészséggazdaságtani, Egészségügyi Informatikai és Minőségbiztosítási Tanács korábbi elnöke a Doktor24 tulajdonosának felvetett javaslataira a következő témákban tett észrevételeket az Elitmed hasábjain:
- A beutaló orvosok szerepe a volumenellenőrzésben
- A veresegyházi modell értelmezése
- A szolgáltatási volumenek korlátozása és a várólisták.
Fotó: Piac és Profit
Erre válaszolva Kóka János kifejtette, hogy mindenképpen tovább kell lépni egy olyan rendszer irányába, mely a megrendelői szinten ítéli meg az egyes betegeknél a megrendelés fontosságát, biztosítja a leginkább rászorulók hozzáférését a véges kapacitásokhoz.
Arról is ír, hogy a szakmai protokollok alkalmazásától rendre többet várnak, mint amit a protokollok önmagukban teljesíteni tudnak.
Kóka János kiemeli, hogy abban nincs vita kettőjük közt, hogy a mesterséges intelligencia térnyerése miatt sokat segíthet a betegutak kiszámíthatósága, a betegkiválasztás egységesítése tekintetében. Hozzáteszi: egy dolgot nem szabad elfelejtenünk, hogy a mesterséges intelligencia is csak a digitalizált adatok kiértékelésére lesz képes.