3p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

2,8 millió magyar él lakhatási szegénységben, de a Habitat for Humanity szerint legalább végre a kormány is észrevette, hogy baj van.

„Évek óta vártunk erre, de végre valami elindult: a kormány elkezdett foglalkozni a lakhatási válsággal” - ezzel kezdte a Habitat for Humanity idei lakhatási jelentésének bemutatóját Szegfalvi Zsolt, a szervezet magyarországi ügyvezető igazgatója. Mint mondta, azt még nem tudjuk, hogy mi a kampányígéret és miből lesz tényleg valami, de az állóvíz, ami eddig a lakhatást övezte, végre megmozdult – áll a szervezet jelentésében.

A kormány gazdaságélénkítő csomagjának 21 pontja közül 10 a lakhatással foglalkozik, és a fővárosi közgyűlés is foglalkozik a témával.

Igaz, a kormányzati narratíva szerint Budapesten van lakhatási válság, miközben a Habitat szerint valójában országos szintű a probléma.

Egyre égetőbb probléma a lakáskérdés
Egyre égetőbb probléma a lakáskérdés
Fotó: Mfor

A szervezet idei jelentésében egy nagy frissítéssel találkozhatunk: a népszámlálás és az elmúlt évek más magyar, illetve EU-szintű felmérései alapján a magyar ingatlanhelyzetről és a lakhatási szegénységről lehetett friss számokat bemutatni. Lukács György, a Habitat szakpolitikai munkatársa mutatta be ennek a részleteit.

Négy mutatót határoztak meg, amely alapján valakit lakhatási szegénységben élőnek minősíthetünk. Ezeket összesítve kiderül, hogy

2,8 millió olyan ember él az országban, akire a lakhatási szegénység négy mutatója közül legalább egy mutatója igaz.

Ezek részletesebben a következők:

  • 90 160 háztartásban 232 ezer ember él olyan háztartásban, ahol nincs fürdő, zuhany vagy benti WC – ez még mindig nagyon sok, de a lakhatás fő mutatói közül ez volt az egyetlen olyan, amely nagyon nagyot javult a legutóbbi, tíz évvel ezelőtti részletes számok óta, hiszen akkor még 660 ezren éltek ilyen helyen.
  • 475 ezer olyan háztartás van az országban az Eurostat szerint, ahol a tető beázik, penészesek a falak vagy rothad a padló, ezeken a helyeken 1,2 millióan élnek. 328 ezer háztartást pedig a lakói nem tudnak kellőképp felfűteni, annyira nincs pénzük.
  • Az országban 1 millió 670 ezer ember él túlzsúfolt ingatlanban – a 4-5 fős családok nagy része ilyen helyen lakik, a 6 fős vagy még nagyobb háztartások pedig gyakorlatilag kivétel nélkül ide tartoznak.
  • Azt is megmérték, hogy a háztartás összes jövedelmének mekkora részét viszi el a lakás fenntartása – azaz a rezsi, a hiteltörlesztés vagy a lakásbérlés. Ahhoz, hogy lakhatási szegénységben élőnek számítson valaki, az kellett, hogy az összes bevétel minimum 40 százaléka a lakhatásra menjen el, ez 106 ezer háztartást jelentett. De ha kicsit szigorúbbak lennénk, és 30 százalékban határoznánk meg ezt a határt, akkor máris az ország harmada ide tartozna.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!