Több mint 1700 budapesti lakos válasza alapján készített felmérést a fővárosi AirBnb-piaccal kapcsolatos véleményekről a Bankmonitor. Az 1715 fővárosi kitöltőből 526-an nem nyúlnának hozzá semmilyen formában szolgáltatáshoz, ez a válaszolok 31 százalékát teszi ki. A válaszolók két százalékának (ez 28 fő) nem volt véleménye a kérdéssel kapcsolatban. Ugyanakkor a maradék 67 százalék valamilyen formában korlátozná a szolgáltatást – emeli ki a portál. Hozzáteszik, abban azonban nem volt egyetértés, hogy mi lenne a helyes lépés a kormány részéről.
A különböző korlátozási lehetőségek között megoszlottak a vélemények. A portál cikkéből kiderül, a legtöbben, 412-en a teljes tiltás mellett tették le a voksukat, ez a kitöltők 24 százalékát tette ki. Ugyanakkor sokan, a válaszadók mintegy 21 százaléka javasolta olyan minőségi korlátozások bevezetését, amelyekkel garantálni lehetne, hogy csak prémium minőségű ingatlan, bérlemény kerülhessen ki erre a piacra.
A bankmonitor cikke szerint 215-en, a kitöltők mintegy 13 százaléka nem engedne be új belépőt a piacra. Ezzel gátat szabva a szolgáltatás további térnyerésének, illetve ilyen módon a lakásárakra és bérleti díjakra gyakorolt hatást is fékezni lehetne – írja a lap. A válaszadók 11 százaléka, 182 fő jelölte azt, hogy a vendégéjszakák számát korlátozná. Ezzel áttételesen szintén szűkíteni lehetne a piacot, hiszen kevesebb bevételt lehetne elérni.
A lap emlékeztet, a napokban Nagy Márton által bejelentett kétéves moratórium gyakorlatilag azt jelenti várhatóan, hogy két éven keresztül nem léphetne be új szereplő a fővárosban a rövid távú bérleti piacra. Érdekesség, hogy a Bankmonitor felmérése alapján ez csupán a harmadik legnépszerűbb intézkedés volt.
A portál rámutat, hogy általában egy ilyen lépéssel átmenetileg szokták befagyasztani a piacot. Ezen időszak alatt pedig felmérik, hogy milyen más intézkedések segíthetnék a hazai lakáspiaci célokat.
A Bankmonitor felméréséből az is kiderül, a legtöbben (a válaszadók 29 százaléka) attól tartanak, hogy a lakásárak, illetve az albérleti díjak még tovább emelkednek a rövid távú bérleti piac további térnyerésével. Ez egyébként összecseng a kormány álláspontjával: a tervezett intézkedések elsődleges célja ugyanis a fővárosi lakhatási helyzet javítása lenne.
A válaszadók csupán 12 százaléka jelölte azt, hogy jelenleg a turisták magas száma miatt szinte élhetetlen a főváros. Vagyis a komfortérzet, a főváros nyári zsúfoltsága sokkal kevésbé számít a kitöltők számára – írják.
A felmérésből még azt is meg lehetett tudni, hogy a válaszadók 15 százalékának van Airbnb-n keresztül kiadott ingatlana, míg 25 százalékuk a hosszú távú kiadásban érdekelt.
Épp ezért ezen szereplők véleménye érdemben eltér azokétól, akik nem adnak ki semmilyen formában lakást – írja a portál. Azok közül, akik nem adnak ki ingatlant, 34 százalékuk tiltaná be az Airbnb-t teljes egészében. Ugyanakkor akik jelen vannak a rövid távú lakáskiadás piacán, csak 4 százalékuk tiltaná be teljes egészében az Airbnb-t. Akik hosszú távra adnak ki lakást 17 százaléka értene egyet a teljes korlátozással. A rövid távú bérleti piacon érdekeltek, azaz az AirBnb-zők szerint a szigorítások közül a legjobb megoldás az lenne, ha másokat már nem engednének be erre a piacra. Az érintettek 34 százaléka jelölte ezt a lehetőséget. A teljes sokaságnak ugyanakkor csak 13 százaléka jelölte ezt a lehetőséget.
Tehát a megkérdezettek szerint is szükség lenne az Airbnb piac valamiféle korlátozására – összegez a portál. Ugyanakkor úgy látszik, az emberek véleménye is megoszlik a különböző megoldások, lehetőségek között, de – mint fogalmaznak – biztos, hogy egyik megoldás sem fogja azonnal megoldani a fővárosi lakhatási problémákat. Az eddig bejelentett 2 éves belépési tilalom pedig inkább csak a jelenlegi állapot romlását akadályozza meg.
A témában a közelmúltben Az utca embere sorozatunkban lapunk is készített összeállítást: