4p

Meddig húzza még ilyen lapos pénztárcával Budapest?
Politikai csatározások közepette vagy stabil háttérrel működik majd a főváros?
Online Klasszis Klub élőben Kiss Ambrussal!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a Fővárosi Önkormányzat főigazgatójától!

2024. október 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A miniszter a turisztika deregulációjáról tartott sajtóeseményen beszélt erről.   

Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter október 14-én sajtótájékoztatót tartott „A turisztikai deregulációról” címmel. A tájékoztatón Guller Zoltán, a Magyar Turisztikai Ügynökség (MTÜ) igazgatósági elnöke is részt vett.

A tájékoztató témája a turisztikai ágazat volt, ezen belül olyan rendelkezéscsomagot állítottak össze a nemrégiben alakult Turisztikai Tanácsadó Testület (TTT) segítségével, mondta a szaktárca minisztere, amellyel a bürokráciát próbálják lefaragni, ezzel egy kalap alatt pedig a turisztikai ágazat bevételeit növelni.

Erős konjunktúra hatást érzékelünk a szektorban, kirobbanó formában van a turizmus, fogalmazott a szaktárca vezetője. Hozzátette, igaz, a Szép Kártyákról történő költés kis mértékben csökkent, azonban a külföldről érkezők száma az idei évben minden képzeletet felülmúl: vannak, akik már 17,5 millióra teszik a Budapest Airportra érkező utasszámot év végéig, de a legpesszimistább nézetek szerint is elérjük majd a 17 milliót.

Nagy Márton bejelentésének nem fognak örülni a lakáskiadók
Nagy Márton bejelentésének nem fognak örülni a lakáskiadók
Fotó: MTI/Hegedüs Róbert

És tény, hangzott még el, hogy immár a teljes GDP 12 százaléka a turisztikai szektorból érkezik – ezért nagyon fontos, hogy segítsék és ösztönözzék állami szinten az ágazati szereplők munkáját.

Majd rátért a turisztika deregulációjának 14+2 pontjára, ami a következőt jelenti az NGM olvasatában:

Fokozni fogják a rendőri jelenlétet a bulinegyed területén a biztonság érdekében: az eddigi 48 járőr számát 58-ra növelik.

Miután meghallgattak minden pro és kontra véleményt Airbnb-ügyben, úgy döntöttek, szabályozzák a rövid távú lakások kiadását, de egyelőre csak Budapesten: moratóriumot alkalmaznak az engedélyek esetén, és adóemelés is várható – de csakis a fővárosban, húzta alá még egyszer a miniszter.

A falusi vendéglátók esetében viszont könnyítést vezetnek be: olyan helyiségek, gazdasági épületek is kiadhatók lesznek, amelyre eddig nem adtak engedélyt. Kisebb szállodai jakuzziknál szélnek ereszthetők lesznek jövőre az úszómesterek, csak 20 fő felett kell majd szakképzett felügyelet.

Miután a Bankszövetséggel egyeztettek borravaló témában, minden banknak kötelező lesz megoldást adni a vendéglátóhelyeknek arra, hogy akár telefonos alkalmazással, akár más korszerű technikai megoldással borravalót lehessen adni, ha úgy ítéli meg a kiszolgálást a vendég.

A borravaló és a szervízdíj közti különbséget is taglalta Nagy Márton: a borravaló minden alkalommal a felszolgálóhoz, a felszolgálási díj viszont egy közös kalapba, a tulajdonoshoz kerül, amelyet a bérek finanszírozására lehet használni.

Hamarosan elkészül a gyógyászati és orvosi rendezvények szervezését elősegítő szabályozás is. A cél az, hogy minél több ilyen jellegű programot szervezzenek. Ennek érdekében a támogatás mértékét 12-ről 15 százalékra emelik, mondta a miniszter.

Kiemelte az állatkerti belépőket is béren kívüli juttatás lehetőségeként, majd rátért az idegenvezetőkre. Bár ebben az esetben – tesszük hozzá – inkább regulációról beszélhetünk, mintsem könnyítésről, ugyanis egytől egyig felülvizsgálják az eddig kiadott idegenvezetői engedélyekkel tevékenykedők (és az azzal nem rendelkezők) körét, megpróbálnak rendet vágni e területen, és az idegenvezetők oktatása, valamint továbbképzése területén is további elvárások, szigorítások bevezetése várható.

Beszélt arról is, hogy eláll a kormány attól a korábban belengetett szigortól, hogy minden egyes étterem köteles ingyenes parkolót biztosítani a vendégeinek – e téren az életszerű megoldás figyelembe vételével könnyítés várható.

Ami biztos, hangzott még el, hogy a repülőterek esetében kivezetik az úgynevezett széndioxid-adót, és hamarosan nekifognak a Ferihegyre vezető gyorsforgalmi út korszerűsítésének – mert a jelenlegi helyzet tarthatatlan és egyértelműen rontja az ország imázsát.

Majd arról is szó esett még röviden, hogy az élelmiszerbiztonságról szóló kiskönyvek készítésébe kezd a hatóság. És még egy szintén „fontos” kérdés is szóba került: ha termálvizet használ egy gyógyfürdő vagy szálláshely, nem kell majd utána jövedéki adót fizetni 2025. január 1-vel.

Ez tehát az első, ámde nem az utolsó könnyítési csomagunk az ágazat számára, hamarosan újabb könnyítések bejelentésével jövünk, ígérte búcsúzásképpen a szaktárcavezető.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!